Předmluva k receptům

12. prosince 2016 v 17:27 |  Kuchařka Niki a její recepty
Pár slůvek k receptům

Před několika lety, když už jsem začala reálně uvažovat o změně pohlaví, jsem na tom nebyla zdravotně zrovna nejlépe a měla jsem značnou nadváhu. Bylo to hlavně tím, že jsem nežila zrovna příkladně, mé stravování bylo katastrofální a taktéž má psychika nebyla úplně v nejlepším stavu. Jedla a pila jsem hlavně to co mi chutnalo, zdravá výživa byla pro mě neznámá oblast, neřešila jsem tuky, cukry, éčka, kofein ani alkohol. Dnes jak se zpětně dívám na svůj život, mohu mluvit o štěstí, že už nejsem v hrobě.

Bylo mi jasné, že pokud se chci vydat na cestu o které jsem snila celý život (což se neobejde bez užívání pro organismus zatěžujících hormonů a jiných léků), musím radikálně změnit svůj přístup k životu, své návyky, své myšlení a své priority. Byl to vlastně jeden jediný den, kdy jsem se k tomu kroku odhodlala a řekla si "holka takhle už to dál nejde"…od příštího dne již bylo vše jinak. Postupně jsem přečetla desítky knih a různých článků, pídila jsem se po informacích a pak si vše srovnávala v hlavě. Bylo dost těžké se v tom orientovat, protože spousta informací je protichůdných, takže to chtělo zdravý selský rozum a hlavně se naučit naslouchat svému tělu a svému nitru.
Začátky nebyly jednoduché, chtělo to dost sebeovládání a pevné vůle, ale nakonec se to podařilo a já jsem za to na sebe i kapánek hrdá. Zdraví jsem si dala do pořádku, zhubla jsem kolem 30kg a psychicky jsem na tom teď lépe než kdy jindy.

Dramaticky jsem snížila příjem cukru, tuků, masa, úplně jsem odbourala uzeniny, mléko a mléčné výrobky a postupem času víceméně i lepek. Už žádné Coca Coly, chipsy, křupky…už žádné zákusky, oplatky, bonbónky, apod. Začala jsem jíst více zeleniny, ovoce, luštěnin, oříšků a hlídala jsem si více kvalitu kupovaných výrobků. Omezila jsem počet průmyslově zpracovaných výrobků, preferovala základní suroviny a vlastní přípravu jídla.
V současné době už nejsem na sebe tak přísná, dám si občas i něco nezdravého, ale s rozumem a malé množství.

Nejsem ortodoxní zastánkyně žádného směru (veganství, vitariánství, makrobiotika, apod.), jsem přesvědčena že v každém najdeme něco pozitivního, ale není dobré slepě kráčet jen po jedné cestě. Navíc nejsme všichni naprosto stejní a co třeba může vyhovovat jednomu, nemusí tomu druhému. Jak jsem již zmiňovala, chce to, kromě jiného, naslouchat svému tělu.

Mé receptíky nebudou hýřit mnoha surovinami, já říkám - čím jednodušší, tím lépe pro trávicí systém i nás samotné. Pokud vás něco zaujme, budu ráda. Niki
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama