Setkání se schizofrenikem v čekárně na psychiatrii

10. prosince 2016 v 12:57 |  Články o životě a jak to vidím já
Musím se podělit o zážitek z čekárny psychiatrické ambulance. Již při mých minulých návštěvách na psychiatrii jsem v čekárně vídala různé typy lidí, ale nestalo se nic co by stálo za zmínku. Až nedávno. Doktorka nestíhala, měla nějaké urgentní případy, takže už nás bylo v čekárně asi deset. Kdo se od ostatních lišil, jsem byla já a jeden velice neposedný a kapánek hlučnější mladík. Schizofrenik (to jsem se dozvěděla za pár minut). Chvíli po mně pokukoval, poposedával na židli a nakonec jsem v jeho zorném poli uvízla nadobro. Vstala jsem ze židle a šla na druhý konec čekárny prozkoumávat letáčky a jiné tiskoviny.

V tom se ozvalo, "máš pěkné nohy, cítíš se jako žena nebo jako muž?" Uf, to tedy byla otázka na tělo, hned jsem věděla komu je dotaz adresován, koukla jsem na něj a odpověděla, "děkuji za pochvalu na mé nohy, cítím se úplně jako žena, jenže mám špatné tělo a bohužel nedosáhnu toho aby to nebylo poznat."
Ostatní tiše sedící pacienti v čekárně zpozorněli, tušili jisté rozptýlení, dokonce paní v koutku přestala luštit křížovku a upřela na mě zrak. Zřejmě doposud nic zvláštního nezaregistrovala a chtěla zjistit co se děje. A dialog pokračoval.

Schizofrenik: "A ty jsi nějak nemocná?"
Já: "No, pravděpodobně ano, jinak bych nečekala v čekárně na psychiatrii."
Schizofrenik: "Aha, a máš invalidní důchod?"
Já: "To teda nemám, není důvod, tak nemocná zase nejsem, jen mám jiné tělo které mi vadí."
Schizofrenik: "Aha, já mám důchod, jsem schizofrenik a nemohu pracovat."
Já: "Aha", projevila jsem trochu účasti, "tak to je mi líto."
Schizofrenik: "Já jdu na injekci, ty čekáš taky na injekci?"
Já: "Ne nejdu, jen na kontrolu a nechat si předepsat léky."
Schizofrenik: "Hm a ty léky tě úplně změní na ženu?" Ptal se jako by se nechumelilo.

Musela jsem zasmát, takový vývoj hovoru v čekárně plné lidí bych nečekala. Dříve bych určitě byla v rozpacích, naštěstí ta doba je pryč, teď mi již nedělá potíže mluvit s kýmkoli o čemkoli, tedy ani o trans problematice a mé identitě. Hovor pokračoval.

Já: "To bohužel ne, ale mění hormonální hladinu a jejich užívání je jednou z podmínek pro schválení operace", vysvětlila jsem mu v klidu
Schizofrenik: "Jééé", zakoulel očima, "co ti budou operovat?"
Já: "Odstraní mi genitálie", řekla jsem jen, nechtěla jsem zabíhat do podrobností.
Schizofrenik na mé sdělení již nereagoval a s pootevřenými ústy na mě tiše zíral.

Nevím jestli to vůbec pořádně pochopil, to jsem se již nedozvěděla, protože se ve dveřích objevila má doktorka a kývla na mě, abych za ní šla do ordinace. Také nevím co se dělo v čekárně po mém odchodu, ale snad jim neuškodilo těch pár informací o problémech TS osob.
 

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama