SRS - chceme ji nebo ne?

21. ledna 2017 v 9:29 |  Články o životě a jak to vidím já
No vida, zničehonic se zrodilo další téma na článek, tentokrát o problematice kolem SRS u osob s diagnózou F-64.0

Napsala jsem v jednom komentáři, že kdo nestojí o SRS, není vlastně ani transsexuální osůbka a jak jinak, objevily se i odlišné názory:

  • velmi sporný zákon
  • slepé podstupování SRS za všech okolností
  • není to tak jednoduché
  • zdravotní důvody
  • strach z operace, apod.

To je v pořádku, říká se, 100 lidí 100 názorů a rozumná diskuse na toto téma může být i přínosná, ale znovu opakuji, kdo nestojí a nikoliv nemůže - což je podstatný rozdíl!

Jak jsem již zjistila, toto téma je značně kontroverzní, tady jednotný názor určitě nebude, ale zkusme to zjednodušit, proč v tom hledat zbytečně složitosti.
  1. Takže, je mi známo, že jedno ze základních diagnostických vodítek je odpor k primárním i sekundárním pohlavním znakům.
  1. Transsexualita je vedena pod diagnózou F-64.0 a je definována jako stav jedince, který si přeje žít a být akceptován jako příslušník opačného pohlavÍ. Obvyklý je zde pocit nespokojenosti s vlastním anatomickým pohlavím nebo pocit jeho nevhodnosti a přání hormonálního léčení a chirurgického zásahu, aby jeho/její tělo odpovídalo (pokud možno) preferovanému pohlaví.

  1. Ustanovení zákona č. 89/2012 Sb.: § 29 - Změna pohlaví člověka nastává chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů. Má se za to, že dnem změny pohlaví je den uvedený v potvrzení vydaném poskytovatelem zdravotních služeb.


Takže tady je zřejmé, ať se nám to líbí nebo ne, že jsou stanovena celkem jasná pravidla a s tím moc v tuto chvíli neuděláme. No, alespoň v tom není velký chaos, pak by si to každý mohl vyložit po svém, tak jak mu to vyhovuje. A to si stěží dovedu představit.

Já to vidím jako jasnou věc. Kdo nestojí o SRS a nevadí mu stávající genitálie, není TS osoba s dg: F-64.0 (třeba má dg: F-64.1 nebo F-64.8)

Pokud bychom si to vyložili velmi volně, pak by TS osoba mohla být i ta co nestojí o HRT nebo v extrémním případě i ta co řekne: "chci vypadat fyzicky jako muž, nic neměnit, nestojím o hormony ani operaci, jen mi vydejte nové doklady s písmenkem "F" v příslušné kolonce, protože se cítím být ženou. No, docela šílená představa!

No a ti kdo vše splňují a chtějí podstoupit SRS, ale z nějakého vážného důvodu (těch může být více) nemohou…ano, to jsou TS osoby, ale mají zkrátka smůlu, zůstanou bohužel někde mezi dvěma světy a v OP jim zůstane původní pohlaví.

No, bohužel život někdy může být i krutý a dovede nás překvapit.

Tak hlavně, ať jsme všechny v pohodě, spokojené a vše jde podle našich představ.

Niki
 


Komentáře

1 Miriam Miriam | 21. ledna 2017 v 11:01

No.... tenhle článek jsem si musela přečíst vícekrát a kdybych byla vztahovačná, tak bych řekla, že je reakcí i na můj včerejší.... :-)

Ale já si nemyslím, že jsme v této otázce ve sporu...
Já říkám: "dvě jsou více než jedna"
a Ty říkáš, že: "tři jsou více než dvě"

Dneska jsem dokonce znovu otevřela modrobílou knihu, abych se znovu podívala, co se tam píše...
Dovolím si citovat: "Ovšem oproti původním představám transsexuálního jedince vždy a za všech okolností bojujícího se svým tělem se zdá, že i tato charakteristika může nabývat různé intenzity a různých forem."

A jsme u toho... to slovo, které ještě ani jedna z nás nezmínila, je INTENZITA... :-)

Takže, jestli mohu, pokusím se otázku SRS a pohlavních orgánů upravit do (sice naprosto sci-fi) trochu jiné podoby... (a nebere se tu zřetel na případné partnerky/partnery :-( )

Otázka nyní zní: "Přejete si se s vagínou narodit a mít ji od narození?"

Případně se dá položit i jiná
(neméně sci-fi) otázka: "Pokud otočím Arabeliným prstenem a změním Vaše pohlavní orgány NEVRATNĚ na čistě ženské, bude Vám to vyhovovat?"

Pakliže odpověď na tyto otázky není: "ANO!!!", tak je někde problém... (a je možné, že by na ní odpověděly ANO i osoby s jinými poruchami...)

Tyto otázky jsou značně zjednodušující a jsou nepoužitelné pro reálný svět, kde to takhle nefunguje... Ale přijde mi, že by mohly (speciálně tápajícím) trochu pomoci, a že by mohly ukázat, že (dle mého názoru) v tomto nejsme ve sporu.
Lidská psychika je jedna z nejsložitějších věcí na světě a dokáže nám naši (už tak těžkou) situaci ještě více zkomplikovat... ;-)

2 Miriam Miriam | 21. ledna 2017 v 11:06

A protože jsem hloupá a stiskla jsem "komentovat" příliš brzo, tak ještě doplnění...

V tomhle budou snad všichni rozumní lidé za jedno...
Kdo se chce mužsky oblékat, mít vousy, nemít SRS ani HRT, chovat se "jako chlap" a mít v občance "F", tak ten asi fakt TS opravdu nebude...
(Zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby pohlaví v občance nebylo... co by tito lidé dělali...)

3 Niki Niki | 21. ledna 2017 v 12:51

[2]:  Miri, to opravdu není reakce na tvůj včerejší článek. Já v blogu Radky napsala v komentáři větu "kdo nestojí o SRS není vlastně ani transsexuální osůbka" a vzhledem k tomu, že se tam hned objevily jiné názory, jsem se rozhodla napsat jak to vidím já a co si o tom myslím.
Sluníčko, ve sporu určitě nejsme, spory a konflikty já nesnáším, já jsem pohodová holka s velkým srdíčkem a soudím, že ty také.
Je to náročné téma, já to hodně zjednodušila a také jsem věděla, že názory se budou různit a to tak, že hodně.
S tou intenzitou máš pravdu, nevnímáme to všechny naprosto stejně, ale určité hranice by měly být a zřejmě i musí být. Jak jsi citovala - zkráceně- "i tato charakteristika může nabývat různé intenzity a různých forem.", tak se mi zdá, že to je příliš všeobjímající formulace...tam by se pak dali zahrnout i transvestité, CD a další osůbky, takže TS osob by pak bylo jako máku.

Také si dovedu představit jak by mě hnala má psycholožka a má sexuoložka, pokud bych dostatečně přesvědčivě nedala najevo kým se cítím být a jak velké je mé odhodlání změnit svůj život a stát se ženou (v rámci možností). Takže určitá míra intenzity je nutná, včetně odpovídající formy...alespoň prozatím, než lékaři, psychiatři a psychologové přijdou s novými teoriemi.

Je to jen můj názor, názor jediné osůbky. Je to tak obtížná problematika, že se stejně nikdy nedobereme uspokojivého názoru s kterým by všichni souhlasili.

Měj se moc hezky, pa

4 Miriam Miriam | 21. ledna 2017 v 13:06

[3]: No... mám pocit, že TV a CD nechtějí permanentní změny...
Ale také jsem slyšela, že brzy nějaká lékařská organizace (jméno mi vypadlo.. ale je hodně důležitá...) přijde s tím, že všechny tyto diagnózy sjednotí...

Taky se měj hezky!

p.s.: a já nejsem vztahovačná.. :-) (viz můj první příspěvek...)

5 Nikita Nikita | 21. ledna 2017 v 16:56

Holky, myslím si, že mi v tom my máme jasno. Můj názor se shoduje z názory lékařů. Jsme ženy, jen jsme byly ve špatném těle. Vše se dá napravit. Ostatní diagnózy se nás netýkají, tak proč se jima zabývat. Od toho jsou sexuologové.

6 Niki Niki | 21. ledna 2017 v 17:31

[5]: Niki, máš pravdu, nemá cenu se tím dále zabývat. Diskuze na to téma by stejně neměly konce.
Hlavně že my víme kdo jsme a co chceme, to je nejdůležitější.

7 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 22. ledna 2017 v 22:54

-Ohánět se už poměrně zastaralou normou F64, která to má za pár. To je jen nějaká definice, kterou si před třiceti lety někdo vymyslel a za rok už existovat nebude. Tady si ji "zboštujete jako zlaté tele"
- pokud vám ta šílená představa, že by se mohlo to f a M psát do občanek bez operace, tak velmi dobře vybírejte do které země budete cestovat. Ve většině zemí na západ a v EU už uznávání pohlaví bez SRS funguje, takže rozhodně nejezdit třeba do Německa, Rakouska... Je tam Sodoma Gomora ;))))

8 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 22. ledna 2017 v 23:16

PS vousy, oblíkání jako chlap a F v občance, je u nás poměrně běžné, u trans kluků.;) Těm penis s odpuštěním ušít neumí a k čemu jim je dobrá hysterektomie mi dodnes nikdo nevysvětlil. Odpověď aby se nemnožily snad už není vtipná.

9 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 22. ledna 2017 v 23:37

Ps.: Osobně mám názor, že když jsme si odhlasovali rovnost pohlaví, tak buď si konečně přiznáme, že to byla chyba nebo v opačném případě nemá stát potřebu věnovat tolik času a peněz kontrole lidských genitálií a gonád.
Není problém sem dát seznam států, kde je pohlaví "na přání" a konec světa tam nenastal kde mají 3 úřední pohlaví, kde nemají pohlaví v občance atd.  V tomto je NOZ spátečnický a na hranici Evropského práva a on není moc pozitivní ani pro ty co jsou jinak s "běžnou cestou"  spokojené. Nucené rozvody, dvě změny právní identity, problémy u OSVČ. Plus to má několik dalších poměrně veselých pikantností které by byli na delší povídání.

Téma sexuologů tu radši nebudu moc otvírat jinak se to zvrhne v běžný transinternetovy flame. Travestií bych se moc neohaněl, v momentě kdy v ČR prošli "přeměnou" a SRS osoby co vystupovaly v profesionální TV show ;)

10 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 22. ledna 2017 v 23:53

[2]: mužský se oblékat, chovat, dá se to nějak definovat? A kolik cis žen se vám do té definice vejde? 5-10? Když si ženská neoholí nohy a nekterejem i ten ty vousy rostou, co snima? Rozstřihat občanky? ROFL

11 Miriam Miriam | 23. ledna 2017 v 9:00

[9]:  A ti účinkující z TV show... jak je jim dnes? Jsou v pořádku po duševní stránce? A nemohly to náhodou být ženy, které takhle akorát unikaly do "lepšího světa", takříkajíc "na ten správný břeh"?
Já nic nepředpokládám, já se akorát ptám... Dříve, než začneme soudit, zkusme si zjistit nějaká fakta...

12 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 23. ledna 2017 v 9:45

[11]:Ten problém je opačný. Zase článek komentáře vyznívají trochu tak "já mám potvrzení od doktora, že jsem jediný opravdový napoelón v celém blázinci."

Problém je článek příspěvkys vyzněním "kdo neprojeví dostatek nadšení pro chirurgické zákroky tak nemá F64.1 je česky řečeno je obyčejný TV. "

Jednoduchý protipříklad, že takto TV poznat nejde SOU právě ty osoby co vystupují v TV show a Srs podstoupily. Pokud nemám za TV označovat někoho, kdo se tím živí, inzeruje to a vykládá to v český na kameru, tak nevím už kdo jiný by to mohl být.

Jedinou informací co má je ten dokument z český (link mužu dodat a dogooglit podobných přibehů jde milion. Vzajmu všech nebudu googl pouštět ;) ). Já nepíšu jestli je nebo není žena. Asi ano, nemám žádný objektivní způsob jak to zjistit. Ani jsem nezjišťoval, jak žijí dál a zjišťovat to nebudu.

Protipříklad z druhé strany jsou trans muži co vám běhají s f občance a infantilním jménem Míša protože neprojevily dostatek nadšení pro hysterektomii.

Zjednodušeně celá cz. Diagnostika TS/tg je klasická záměna homologie/analogie.
"Když to lítá tak je to pták" netopýr, letadlo, dobře nakopnutá kočka letí, tučnák a pštros dost bídně.

Problém článku je, že autorka direktivně rozhoduje o něčím genderu na základě diagnostických kryterii které už aktuálně akorát dožívají a provinčního zákona, který před dvěma lety ještě neplatil a za dalších pár let zas platit nebude.

13 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | 23. ledna 2017 v 14:03

https://juliekoubova.net/trans-feminni-hierarchie/

14 Šárka Šárka | 23. ledna 2017 v 14:39

[9]:

TV shov :-D  https://www.youtube.com/watch?v=DH5kmtD6I6Y :-D

Germany a další země = konec světa = sodoma gomora = ženy s penisy, muži s vagínami, ženská se ženskou, chlap s chlapem = zánik, doom, armageddon

za to však Česko bude bránit tvrdě své konzervativní hodnoty i za cenu zločinů na lidech

15 Niki Niki | 24. ledna 2017 v 8:34

Sluníčka, už jsem se tím tématem nechtěla dále zabývat, protože, jak již jsem zmínila, je to tak obtížná problematika, že se stejně nikdy nedobereme uspokojivého názoru s kterým by všichni souhlasili.
Ale, protože jsem to až moc zjednodišila a mohlo to budit dojem, že chci někoho odstrkovat, napadat nebo, nedej bože urážet, musím svou chybku napravit a napíši ještě jeden článek.
Pak již se k tomuto tématu nebudu vracet.
Niki

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama