Nedobrovolná hladovka - kvalita potravin

16. března 2017 v 15:54 |  Články o životě a jak to vidím já


A mám to za sebou!

Tak konečně jsem se v úterý kolem poledne po téměř dvoudenní hladovce trochu najedla. Sotva jsem vyšla ze dveří ordinace, sedla jsem si v čekárně na židličku, vytáhla z kabelky banán a před zraky v čekárně sedících lidí jsem se na něj doslova vrhla. Asi na mě byl úsměvný pohled, jenže já už hlady omdlévala. A byla jsem ještě pod vlivem sedativ, takže mi bylo miloučko a nic mě netížilo. Kolonoskopie a hlavně obávaná gastroskopie byla nakonec úplně v pohodě, to jsem netušila že vyšetření lze takto šetrně provést.

Když jsem ležela na vyšetřovacím lůžku, tak jsem se ptala čím začneme. Doktorka řekla že napřed gastro, pak kolono a dle domluvy mi mezitím sestra píchla nějakou injekci. Pak si pamatuji, že jsem cítila jak mi doktorka vytahovala ze zadečku kolonoskopický přístroj a říká, že střevo je v pořádku. A já se, ještě taková omámená, ptala: "Vždyť jste paní doktorko říkala že začneme gastrem?" A doktorka na to:"Gastro už je hotové, skončili jsme, až se vám přestane motat hlava, tak se můžete jít obléci." Chvíli jsem nechápala jak může být gastro hotové když si ho vůbec nepamatuju a musela jsem vypadat hodně zmateně. Pak mi to došlo. Já to asi prospala! Jupííí!

Ta skvělá injekce mě stála 100kč, vyšetření v naprosté pohodě, jen ta hladovka a následné vyprazdňování před vyšetřením se mi moc nelíbilo.
Prozatím jsem tady neuveřejnila ani jeden svůj "tajný" recept a už píšu zase něco o potravinách. To jsem celá já.

Nedalo mi, abych ještě nezmínila něco málo o koupi potravin. Věřím, že všichni víme, že existují věci kvalitní, méně kvalitní i vyloženě špatné. A totéž platí o potravinách. Můžeme se setkat s výrobky špičkové kvality, běžné kvality a také podprůměrnými až po ty spíše na vyhození do kontejneru, tedy s prominutím naprostý hnus. A to se raději nebudu zmiňovat o rozdílných cenách naprosto stejných výrobků - někdy to jsou až desítky procent, prostě cenová džungle.

Poslední roky jsem hodně opatrná při nakupování a výběru všech potravin, ale hlavně si dávám pozor na ty původem z Polska. Nechci tím naznačit, že by Poláci neuměli udělat kvalitní potravinový výrobek, ale dost zboží které u nás prodávají, je nevalné kvality. O důvodech můžeme jen spekulovat, ale dva se přímo nabízejí. Snaha mít větší zisk, tak se hledají cestičky jak ušetřit a někde něco ošidit, či požadavky řetězců na levné zboží, děj se co děj.

Před pár měsíci jsem koupila Aljašské tresky, 1kg balení za cca 90kč. Byly v akci, tresky já mám ráda, tak jsem si koupila dvě balení, aniž bych se, já husa hloupá, podívala odkud pocházejí. A co se nakonec stalo? Já to vyhodila do koše, protože to nechtěl žrát ani pes mé kamarádky a to už je co říci. A to je u mě opravdu výjimečná situace, protože já velice nerada plýtvám jídlem a něco vyhazuji. Ale ty tresky byly fakt hnusné…samá chemie, s rybou to snad nemělo nic společného, ale další předchozí šok ještě byl, že po rozmražení zbylo jen 430g nějaké hmoty - tedy 570g byla voda….hóóódně předražená "ryba".
Nedávno jsem dvakrát koupila brambory z Polska, cena byla rozumná - 12kč/kg. Jenže pokud polovinu brambor při zpracování vyhodíte, už se cena vyhoupne na 24kč/kg. A tak bych mohla pokračovat.


A ještě se na chvíli vrátím k plýtvání s jídlem. Měla jsem kamarádku, ke které jsem občas na pár dní přijela. Ona ráda nakupovala a chtěla mít doma větší zásoby jídla. Jenže i přesto, že velice ráda jedla, nestačila vše zkonzumovat nebo i na něco pozapomněla a pak mívala ve spižírně či lednici dost prošlého a zkaženého jídla, které se pak vyhazovalo. A není sama, takových lidí není zrovna málo. Je smutným faktem, že část obyvatel naší planety trpí hlady a jiná část lidí čtvrtinu potravin vyhazuje.

Ale abych byla spravedlivá, nejde jen o polské výrobky, kvalita potravin je mnohdy opravdu na nízké úrovni a klamání spotřebitele jede na plné obrátky. A nevím proč se říká dost mírně - klamání spotřebitele? Já bych řekla spíše podvod. Pokud někdo vědomě vyrábí či prodává extra panenský olivový olej a on to je jen obyčejný olej (a to třeba ještě obsahuje DDT), nebo sýr, který není sýrem, ale výrobkem z rostlinných tuků….nebo si koupím meruňkovou marmeládu s 45% podílem ovoce, ale nakonec se zjistí, že tam je jen 25% ovoce a z toho je meruněk 10% a zbytek jsou jablka nebo si koupím šunkovou pizzu a nakonec zjistím, že jsou tam jen 3g šunky (tedy kousíček 5x5mm) a zbytek je jen obyčejný salám junior…tak je to jasný podvod. A to vidíme na každém kroku. Málokdy ale máme my spotřebitelé šanci tyto podvody zjistit, výrobci jsou vynalézaví a dost sofistikovaní, nejlepší je (pokud je ta možnost) co nejvíce jídla si připravovat doma ze základních surovin nebo alespoň chodit do prověřených restaurací a vyhýbat se průmyslově zpracovaným výrobkům co nejvíce to jde.

Salámy nevalné chuti a kvality, samá náhražka, dusičnany a spousta soli. Salát a´la treska, kde není po tresce ani památky, zato tam najdeme 24 éček. Majonézy neobsahující ani kousek žloutku, tedy jen škrob, vodu a chemické látky a paštiky zase obsahující kdeco, raději nevědět. V obarvených limonádách zbytečně moc cukru nebo umělá chemická sladidla, oplatky plné transmastných tuků…

Jestli si někdo myslí že to našemu tělíčku nevadí, je buďto bezbřehý idealista a důvěřuje potravinovému průmyslu nebo to neřeší, nepřemýšlí o tom a říká si, ono to nějak dopadne (to byl můj případ), možné je i to, že mu nezáleží na životě a rád by ho ukončil tímto příjemným způsobem, či má rád prostředí nemocnic.

Niki

 


Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | 16. března 2017 v 17:16 | Reagovat

Ahoj, Niki, tak to je super, že Ti to takhle vyšlo s vyšetřením. Čekat to nejhorší a nakonec se z toho vyklube pohoda. To já měla dneska, bohužel, přesně naopak. Přijela jsem před pár hodinami z Brna z laserové depilace, čekala jsem docela rutinu a nakonec nechybělo moc, málem jsem se bolestí rozbrečela. :-(

No když jsi zmínila ty poměry cen a kvality u potravin, tak mi nedá, abych nenapsala jednu čerstvou zkušenost. Mám už od dětství strašně moc ráda Nugetu. Tu klasickou arašídovou od Orionu. Nedávno jsem si ji chtěla koupit, abych si ji dala s palačinkami (jak jsem psala u minulého článku). Jenže se mi protočily panenky, když jsem viděla, že piksla nugety u nás momentálně stojí necelých 90kč. Naštěstí jsem si vzpomněla, jak mi sestra doporučovala jeden arašídový krém v jiném obchodě. Tak jsem tam zašla a koupila ho. A teď pozor! Ten arašídový krém má naprosto nerozeznatelnou chuť od klasické nugety a kelímek se stejným množstvím stojí 27kč! Tímto jsem se zloději z Orionu skončila.

Jinak, dost potravin je dneska hodně nahnáno chemií a "vatou", už to není, co kdysi.

2 TS Ženská. TS Ženská. | 16. března 2017 v 22:42 | Reagovat

[1]: to máš dobrý, u mě mají laser pokažený a nakonec musí nechat dělat nový u výrobce, takže prošvihnutá dvě sezení.
a tak už jsem byla spokojená, zase se to trochu vzpamatovává vrrrrrr. :-x

3 TS Ženská. TS Ženská. | 16. března 2017 v 22:58 | Reagovat

potraviny.
posledně jsem kupila nějakou drahou mořskou potvoru, chutnalo to jako noviny, ani kocour to nechtěl. tak to šlo do koše fuj.
proč je asi tolik rakoviny a i mladí lidé mají choroby které mívali lidi jen ve stáří, jíme jedy a chemii.
nic už není opravdu přírodní, bez konzervantů, náhražek, a různých úprav prodlužující trvanlivost.
kde je mléko které vám za pár dní zkyslo.
nebo šunka nejvyšší kvality s 85 procenty masa, proboha a co jiného má být v šunce než maso, a co je těch zbylých 15 procent.

drůbeží krmivo pro kočky, obsah drůbežího 4 procenta, PROBOHA, TO DO TOHO NĚKOMU SPADLO PEŘÍ NÉÉÉ.

když vymazávám pekáč metličkou z peří tak ten pekáč obsahuje víc toho drůbežího. :-!

joo kde jsou časy kdy mléko bylo mléko, maso bylo maso, sýr byl sýr a čokoláda  opravdu čokoláda. ;-)

4 Bulaté kotě Bulaté kotě | 16. března 2017 v 23:10 | Reagovat

Jsem až na jednu malou výjimku vegan, nejím lepek, nekorenim. Většina mého jidla je raw. Člověk by řekl co se muze dosrat když žeru pomalu jen klíčky. Ale i tady se stává, že člověka potká zrada. Ale jen velmi zřídka. Naštěstí už v tom chodím nějaký pátek a nemusím si hlídat vodu v masu atd. Nebo spíš maso ve vodě? Vždyť je to směšné. Chtěla bych mít vlastní zahrádku a být co nejvíce sobestacna.

5 Vlaďka Vlaďka | 16. března 2017 v 23:13 | Reagovat

[2]: No já nevím. Uvažuju, že ty návštěvy už utnu a to, co mi zbylo, budu prostě trhat pinzetou. Já už tu bolest znovu nevydržím.

[3]: No před pár lety, jsem si na Vánoce koupila čokoládovou kolekci od nějakého výrobce, co jsme vždycky dřív běžně kupovali. Zhrozila jsem se, jak ta čokoláda byla strašně planá, nemléčná, umělá.

6 Miriam Miriam | 16. března 2017 v 23:23 | Reagovat

Uffff... ještěže jako sedmihlavá saň jím pouze princezny... a ty jsou samozřejmě RAW... :-)

7 TS Ženská. TS Ženská. | 16. března 2017 v 23:24 | Reagovat

[4]: chválím, vlastní zahrádku, vlastní zeleninu, konečně rajčátka co se dají jíst. joooo.

8 TS Ženská. TS Ženská. | 16. března 2017 v 23:30 | Reagovat

[5]: jiné laserové studio.
já než dojedu domů tak už nejsem ani růžová / natož červená nebo popálená, to se mi ještě nestalo/. ;-)

mě to bolí jen pod nosem.

9 TS Ženská. TS Ženská. | 17. března 2017 v 0:05 | Reagovat

holky, jde ještě vůbec koupit sádlo u kterého je vidět že je opravdu škvařené a jsou v něm i ty mikro kousíčky těch škvarečků. ne ten lůj co vydávají za sádlo, blé.

na tom byly buchty, mnam.

10 Vlaďka Vlaďka | 17. března 2017 v 0:18 | Reagovat

[8]: Já se obávám, že změna studia nepomůže. Já mám prostě ty vousy pod nosem nějak odolné a na ně je potřeba hodně silný výkon, který už ale nedokážu vydržet. Kdyby byl ten laser špatný, neúčinný, nefungoval by na nic, jenže tvář mám v pohodě, to jen ten ret, takže to nebude studiem, ale mnou. Jinak, dneska jsem popálená hodně, celá červeně flekatá, jako kdybych měla nějaký ekzém. :-!

11 Niki Niki | 17. března 2017 v 10:30 | Reagovat

[1]:  Vladi, napadlo mě, jak jsem měla tu injekci u těch vyšetření za 100kč. že by něco podobného mohli praktikovat v těch studiích. Vzbudila by ses až po laseru. :-)

Je to tak, ceny srovnatelných potravin jsou hodně rozdílné. :-(

12 Bulaté kotě Bulaté kotě | Web | 17. března 2017 v 11:11 | Reagovat

[7]: Ono se dají sehnat kvalitní potraviny, ale člověk si musí sáhnout do kapsy. Ale s tím masem. No vážně vám tady nikomu nezávidím, napíchané "něco" steroidama. To chce žít fakt na farmě a přímo tam pracovat. Někdy fakt uvažuji nad tím, že se vzdám toho městského života, ale pro asociála jako jsem já je tohle prostě nemožné, město dává člověku paradoxně větší klid od lidí. Tady když si s někým nesednete tak je snadné toho člověka ignorovat, ale co na vesnici, když denně toho člověka míjíte. Když si vezmu, že jsem stihla v pubertě kouřit, pít, brát hormony a ještě si dát občas něco co není zrovna prospěšné tělu tak se divím, že ještě nemám nějaké zdravotní komplikace. O to víc teď hledím na to co jím a piju.

13 Míša Míša | 17. března 2017 v 18:52 | Reagovat

[7]:Tak po loňských zkušenostech, kdy jsem už nevěděla na jaký způsob rajčata zpracovat se na letošek vyloženě těším. :-)

14 Míša Míša | 17. března 2017 v 18:56 | Reagovat

[10]:Ještě že mám v tomhle případě štěstí (nebo smůlu?) že u mně by ten laser moc nefungoval, protože je mám světlé. Tak nezbývá než trpělivost a pinzeta. :-(

15 Vlaďka Vlaďka | 17. března 2017 v 19:15 | Reagovat

[14]: Světlé chloupky když oholíš, tak nejdou vidět. Ale tmavé tam dělají takovou tu "mužskou šeď", která se musí zakrývat makeupem. :-(

16 Míša Míša | 17. března 2017 v 19:28 | Reagovat

[15]:To všechno vím, jenže já nechci mít žádné. Ani ty světlé.

17 TS Ženská. TS Ženská. | 17. března 2017 v 19:45 | Reagovat

[11]: určitě by nějaká lokálka šla, jako u zubaře. ;-) no šla, ale neslyšela jsem že by to dělali. :-x

18 TS Ženská. TS Ženská. | 17. března 2017 v 19:48 | Reagovat

[12]: jako kvalitní co, třeba kvalitní rajčata a kde, tady kde bydlím určitě ne.

jen výjimečně na kvalitní narazím v létě u trhovců.

19 TS Ženská. TS Ženská. | 17. března 2017 v 19:53 | Reagovat

[16]: tak EL jehla, pokud si ještě můžeš dovolit chodit se strništěm, protože na jehlu musí být vousy pár mm dlouhé.

20 TS Ženská. TS Ženská. | 17. března 2017 v 19:55 | Reagovat

[13]: počkej, pokud máš tolik domácích tak se ráda hlásím ;-)  :-)  :-)

21 Míša Míša | 17. března 2017 v 20:02 | Reagovat

[20]: Pokud by ti došly v poživatelném stavu, tak ti je pošlu. Loni jsem je tam nasadila spíš abych přišla na jiné myšlenky a tak to rostlo víceméně samo. :-)

22 Míša Míša | 17. března 2017 v 20:06 | Reagovat

[19]:Ne, to opravdu už  nejde, protože přestěhováním na nové působiště jsem na venek skončila s minulostí a jsem ráda, že mně už sousedi neobchází obloukem. :-)

23 TS Ženská. TS Ženská. | 18. března 2017 v 3:38 | Reagovat

[22]: že by mě některý ze sousedů obcházel jsem se nesetkala, dokonce je to u některých spíše obráceně.
a jsou výjimky před kterými musím prchat já. :-D

24 TS Ženská. TS Ženská. | 18. března 2017 v 3:48 | Reagovat

[21]: já jednou měla za oknem ´´keříčková´´
jenže jim to asi nikdo neřekl, takže měla téměř dva metry.
ale úrody jsem se nedočkala, spotřebovaly každý den dva litry vody a já musela na pár dnů odjet, tak moji nepřítomnost nepřežily.  možná je to i dobře, protože zdaleka neměly chut přestat růst. :-)  :D

25 Kristýna Kristýna | 18. března 2017 v 4:13 | Reagovat

[3]:
Když dávám kočce misku masa, říkám jí "tady máš svých 25 kapsiček". 8-)
Krabicový mlíko nezkysne, protože to není mlíko, ale emulze vody, běloby a řepkového oleje. Mlíko v lahvi taky ne, protože se to v zájmu "bezpečnosti" steriluje, kdežto dřív se jen pasterizovalo. To přímo od krávy funguje jako dřív a vyrobíš z něj kyselý, tvaroh nebo sýr.

26 Kristýna Kristýna | 18. března 2017 v 4:21 | Reagovat

[6]: A taky BIO! ???

27 Míša Míša | 18. března 2017 v 5:26 | Reagovat

[23]:

[24]: Tak to ti moc a moc závidím. Já jsem buď něco udělala špatně a nebo zatím sledovali co se ze mně vyklube za existenci.

Poslala bych ti fotku sklizně za jediný den kdy se totálně zbláznily. :-)

28 Miriam Miriam | 18. března 2017 v 7:39 | Reagovat

[26]: Což v dnešní době implantátů a podobných věcí není zdaleka samozřejmost... :-)

29 Kristýna Kristýna | 18. března 2017 v 11:48 | Reagovat

[28]:
Nojo, taková kyborgická nebo dokonce androidí princezna, to bude chuťově na úrovni náhražek. Navíc si o titanové součástky můžeš vylámat své dračí zoubky. O_O

30 TS Ženská. TS Ženská. | 18. března 2017 v 12:28 | Reagovat

[27]: tak pošli :-)

31 TS Ženská. TS Ženská. | 18. března 2017 v 12:43 | Reagovat

[29]: dnes, dnes je to samej silikon a tvrzenej plast. bez chuti a bez zápachu.
kde jsou kyberprincezny 80 a 90 tých let. :-D

32 TS Ženská. TS Ženská. | 18. března 2017 v 12:44 | Reagovat

[25]: miska masa, z toho se udělá kapsiček vagon. ;-)

33 Míša Míša | E-mail | 18. března 2017 v 22:05 | Reagovat

[30]:Klidně pošlu, ale sem to neumím a mail nemám. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama