Tranzice - startovní čára

25. dubna 2017 v 5:31 |  Články o životě a jak to vidím já

S přihlédnutím k obsahu minulého článku a některým komentářům, bych ráda o něčem napsala kapku obšírněji.

No jasně, sotva chci začít psát, tak mě začne pobolívat bříško. Já se na to vybodnu. To je trest za to, že jsem snědla všechny ty dobroty, co jsem měla připraveny pro Věrušku. Ta nemohla o víkendu přijít a já jsem nechtěla ty laskominy vyhazovat,
tak jsem se utrhla z řetězu (to já občas udělám) a snědla jsem tolik nezdravých věcí, až mi vylezly oči z důlku (asi 15cm), v bříšku se mi usadil vetřelec a něco mi tam bublá. Jen aby to nebyl nakonec nepříjemný průjem (hnačka).

Myslí si snad někdo, že všechny TS osoby (MtF i FtM) mají stejné podmínky když začínají s tranzicí? Doufám že ne, protože by to byl velký omyl. Snad se tedy všechny (všichni) shodneme, že stejné podmínky nemáme a když už se rozhodneme změnit svůj život a postavíme se na tu naši startovní čáru, jsme na tom každá(ý) jinak.

Některá má 18 či 20…někdo 30..někdo 40…někdo 50a více
Některá měří 166cm, má dívčí postavu, jemné ruce, husté vlasy a má nohu velikosti č.40
Některá měří 175cm, je střední postavy, ruce tak nějak neutrální, noha č.43, má pleš
Některá měří 190cm, má robustní mužskou postavu, chlapské ruce, noha č.45
No a kombinace toho všeho mohou být nekonečné, vždy se nějak lišíme.

A to jsem ani raději nezmiňovala finanční možnosti, ty hrají též určitou roli a další omezující faktory.

Takže pokud bych popsala dva extrémní případy - pro MtF

1 - 17let, 168cm, 51kg, noha č.41, dívčí postava, jemný obličej, štíhlé ruce, pěkné a husté vlásky, malé známky působení testosteronu

2 - Vladimir Kličko, 44let, 198cm, 110kg, noha č.45, evidentně mužská postava, ostře řezané rysy, ruce jako lopaty, velké známky dlouhodobě působícího testosteronu

No copak jsou na tom ty dvě osůbky stejně? Záměrně jsem zmínila boxera Klička, jako extrémní příklad celkem vyhovuje. No, a proč by nakonec nemohl Kličko oznámit světu, že je transgender osoba a cítí se být ženou? To by byl panečku poprask.
Takže vidíme, že pro někoho to může být snadné, úplná procházka růžovou zahradou a pro někoho zlý sen, hlava plná otázek i nejasných odpovědí, a noční můry kam se podíváš.

Tím jsem chtěla mimo jiné říci, že někdo za minimálního úsilí může vypadat velice dobře až excelentně a některé se můžeme i hodně snažit, ale výsledek nikdy nebude takový, jako bychom si přály.


A dostáváme se k odívání.

Já když jsem na začátku chodila ke své psycholožce, tak mi říkala, "Vy se Nikolo nechcete oblékat více žensky? Vám vyhovuje ten sportovní styl?" A já ji na to říkala: "Paní doktorko, ale vždyť já se oblékám jako většina žen." Ano, měla jsem pravdu, byla jsem oblečena jako většina žen (základ byly džíny), jenomže ony vždy vypadají jako ženy a i kdyby na sobě měly pytel a byly neupravené, tak budou vypadat jako ženy…sice možná škaredé, ale pořád ženy.
Já, bohužel, pokud budu chtít dát okolí najevo kdo jsem a kým se cítím být, tak se opravdu nemohu oblékat jako většina žen, protože pak jako žena (se svým ksichtíkem, postavou a tlapkama) rozhodně vypadat nebudu. Proto potřebuji mít na sobě oblečení, které je evidentně ženské, když se budu snažit o nějakou střízlivost, natož směrem k uni, tak na mě budou někteří týpci pokřikovat "buzerante". (Ano, asi před rokem se mi to dvakrát přihodilo). Tak to už by bylo potom lepší, aby pokřikovali "transko", to bude přesnější.
No, trošku to dramatizuju, ale nějak tak to opravdu je. Vypadat jako tato TS holka, dnes modelka, Andreja Pejic by bylo hezké, bohužel pro mnohé je to již nedosažitelné.

Lucka napsala v komentáři několik vět o tom, jak se vhodně oblékat a já ji dávám za pravdu. Vím, že to myslí dobře. Jenže to bohužel není tak jednoduché, neplatí to pro všechny, je to jen teorie a uvést ji do praxe může být pro někoho nadlidský úkol.

On je rozdíl obléci se trošku sexy žensky a při tom vkusně, a obléci se jako tranďák. Sice si nejsem úplně jistá co to znamená obléci se jako tranďák, jestli se to dá nějak definovat, ale jak bychom třeba Klička oblékly(i), aby vypadal sexy žensky a vkusně? Já vím, že jsem si vybrala tak trochu extrém, jenže mnohé z nás k němu nemají třeba daleko.

Někdy je méně více. Ano, také pravda, jenže někdy je méně bohužel opravdu méně a nic s tím neuděláme. Když se obléknu méně nápadněji, budu méně výrazná (šedá myš), budu mít méně vhodných doplňků, budu méně nalíčená, popřípadě vůbec...tak budu vypadat více jako muž (případně osoba teplá) a o to já nestojím. A snad ani drtivá většina z nás nestojí o to, vypadat jako chlap, tak hledáme způsoby jak rozkvést v krásnou růži.

Vypadat jako TS prostitutka není krok správným směrem, potom se občas některé diví že si na ně lidi ukazují prstem a neví co dělají špatně. Zase je otázka, jak asi vypadá TS prostituka. TS holka která se sexem živí nebo si tím přivydělává může být i moc hezká a nepříliš výstřední. Jestliže někdo usoudil z jedné fotografie, kde se mi vyhrnula džínová sukně a mám na sobě vzorované punčochy, něco špatného…tak to mě mrzí, ale realita je jiná. Pokud bych se ale chtěla úplně vyhnout tomu, abych byla občas středem pozornosti a aby se na mě ostatní nekoukali, tak to zabalím, na všechno se vybodnu, hodím hormony a Androcur do koše, ostříhám se na ježka, odlakuju si nehty, zahodím náušnice, dírky v uších zalepím vteřinovým lepidlem, zajdu si koupit do sekáče pár mužských hadrů, jedny tenisky a mám božský klid. Třeba bych pak jako kluk i sbalila nějaké prima holky a neměla bych myšlenky na sebevraždu.

Někomu kdo má 20 nebo 30let a fyzické předpoklady vypadat jako žena, se to dobře radí, ale neví jaké je to být v naši kůži. Realita u nás starších, co ty fyzické předpoklady nemáme, je bohužel jiná (to nebylo na tebe, Lucko).

Já mám cis přítelkyni Věrku, která má určitě z ženského světa dostatek zkušeností (mimochodem sama vychovala dceru, která je krásná a úspěšná), je mi oporou na mé cestě, částečně dohlíží na mé kroky a nedovolila by, abych se oblékala nějak nevhodně nebo nepřijatelně.
Andrea má také cis přítelkyni, Libuška má skvělou manželku a já pevně věřím, že i ony mají ve svých partnerkách takovou oporu jako já. (Určitě jsou i další podobné páry.)

Dovětek.
Já vím, že k určitým kompromisům asi dochází vždy, ale hlavně jde o nás. Je to náš život a jde o to jak se cítíme, zdali jsme spokojené a šťastné… a jak to máme srovnáno v hlavě. Jasně, pokud jde některým hlavně o to, jaké jsou reakce okolí a co si o nich kdo pomyslí, tak tomu nějakým způsobem musí přizpůsobit svou strategii, své další kroky a hledat nějaká přijatelná řešení.


Tohle všechno co jsem napsala, neplatí pro ty z nás, které jsou dokonalé a k nerozeznání od cis žen…ty se nad tím vším jen mohou pousmát.

Mějte se zlatíčka krásně,
Niki

 


Komentáře

1 Zuzka Zuzka | 25. dubna 2017 v 7:15

Zase jako obvykle jsi to shrnula za nás za všechny. :-)
Jenom bych k tomu ještě dodala, že se sice řekne obléci se více žensky, ale podle mého názoru to tak nějak přichází samo. Jak začneme žít ten svůj nový život a začínáme pomalu v něm získávat jistotu, tak se s tím vyvíjí i ten přerod oblečení od unisex k tomu ženskému,. Prostě musíme najít opět tu jistotu. Je to asi dva dny zpět co jsme s kamarádkou listovaly ve fotkách a narazily jsme na jednu kde jsem měla poprvé venku na sobě sukni a ona poznala z mého výrazu že to prostě ještě nebylo běžné oblečení. Tím chci jen poznamenat že také záleží na tom jak to oblečení dokážeme prezentovat,Takže když ten pytel ponesu tak aby všichni koukali bude to jiné než když si vezmu nádherné drahé šaty a " bože ať mně hlavně nikdo nevidí.
Snad jsem to napsala trochu srozumitelně. :-)

2 Niki Niki | 25. dubna 2017 v 7:51

[1]: Dobře jsi to doplnila Zuzi...napsalas to dostatečně srozumitelně a je to tak, jak říkáš...

Vyvíjíme se. V tom, jak jsme se cítily na začátku a jak se cítíme teď, je určitě podstatný rozdíl. Pokud bych u sebe srovnala tu dobu před rokem a půl a teď, tak je vidět (a já ho vnímám) obrovský posun ve všech ohledech. :-)

Sebejistota, klid, dobrý vnitřní pocit. :-)

3 Zuzka Zuzka | 25. dubna 2017 v 8:04

[2]:Ještě uvolnění a radost ze života. :-)

4 Niki Niki | 25. dubna 2017 v 8:36

[3]:  Ještě že tě mám...ty mi to tak hezky doplníš. :-)

100% to tak je :-)

Radost ze života :-) :-) :-)

5 Zuzka Zuzka | 25. dubna 2017 v 11:10

[4]: Snažím se, chci být tak trochu spoluautorka ;-)

6 Niki Niki | 25. dubna 2017 v 12:26

[5]: Tak jo...jsi spoluautorka. :-)

Dnes dopoledne jsem měla rozhovor s více příjemnými lidmi a hlavně ti, s kterými se znám už delší dobu a znají mě jménem, říkali: "Nikolko, vy tak záříte štěstím, vy na nás přenášíte tu svou pohodu a pozitivní energii."
A já vím, že to tak opravdu je, je to určitě na mě vidět...ta radost ze života a to, jak jsem šťastná. :-)

7 Vlaďka Vlaďka | 25. dubna 2017 v 16:23

[1]: Tak s tím naprosto souhlasím. Strašně důležité je, odbourat tu původní křeč. Jak už jsme kdysi probíraly i na jiné diskuzi - čím víc člověk vystupuje na veřejnosti ve stylu "bože, ať to na mně nikdo nepozná", tak tím víc přitahuje pohledy a divné pokukování lidí. Ze začátku mi to nešlo, chodila jsem křečovitě, tak nějak ustrašeně, ale pak jsem pochopila, že musím vystupovat suverénně. Na mnoha akcích TV/TS, co jsem byla, chodívají některé holky za každou cenu na vysokých jehlách a vypadají při chůzi jak kačeři, co mají každou chvilku sebou švihnout na zem. Já si hodím baleríny a je to. Samozřejmě tyto akce nejsou na veřejnosti, takže pro ně je to jedno, ale viděla jsem i některá videa, kde holka jde po ulici sice oblečená hezky žensky, ale takovým křečovitým způsobem, skoro jako robot a tím to prostě zabije a upozorní na sebe "prozrazovacím" způsobem.

8 Miriam Miriam | 25. dubna 2017 v 17:35

Achjo... Niki, klidně jsi místo Klička mohla použit mě... ;-)

9 Niki Niki | 25. dubna 2017 v 19:11

[8]: Miri, ty máš do Klička hóóódně daleko. :-)
Na rozdíl ode mě, ty jsi šikovná holka u tebe není moc co řešit.

10 Niki Niki | 25. dubna 2017 v 19:39

Bohužel, už tady někdo ztratil nervy a používá nepěkné výrazy, tak to není dobrý a raději to típnu. Abychom se tady navzájem urážely o to já fakt nestojím. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama