Třetí pohlaví - rozetneme gordický uzel?

11. dubna 2017 v 13:04 |  Články o životě a jak to vidím já


Ještě bych tady uveřejnila pár převzatých článků s nějakými informacemi. Tady na blozích se objevily i názory, že vše je již na dobré cestě, že v Německu uznal soud existenci třetího pohlaví. Jenže není vše tak jak by to mohlo někomu připadat.
Třetí pohlaví v Německu prozatím nebylo uznáno a stejně se to týkalo jen intersexuálních osob, tedy ne nás všech LGBTIQ. V Austrálii sice došlo k jistému příznivému verdiktu odvolacího soudu, který rozhodl, že pohlaví by mohlo být (zjednodušeně) neutrální, ale to je prozatím jen taková kapka v moři.
Dominika v článku na svém blogu psala o třetím pohlaví ve spojitosti s Hinduismem…ano, to by se týkalo nás všech a toto pojetí by nám některým snad mohlo i vyhovovat. Tedy ne pouze binární rozdělení pohlaví na muže a ženy, ale přijetí existence třetího pohlaví, do něhož by patřily všechny osoby v určitém směru odlišné a které by nechtěly patřit do žádné z těch dvou základních kategorií.
Ufff, stejně je to zamotané. Měl by se z hrobu vydrápat ven (už jako zombie) Alexandr Veliký, seknout mečem a hned bychom měly(i) ve všem jasno.


1 článek

Soud v Německu odmítl uznat třetí pohlaví, Vanja podá ústavní stížnost.
4.srpna 2016 Spolkový soudní dvůr v německém Karlsruhe odmítl uznat existenci takzvaného třetího pohlaví. Žádost podala mladá intersexuální osoba, která se nepovažuje za ženu ani muže. V září má věc posoudit ústavní soud. Informovala o tom agentura DPA.

Od listopadu 2013 je v Německu ve zvláštních případech možné neurčit pohlaví dítěte. Právní řád ale podle soudu nedovoluje ustanovit jakési třetí pohlaví. Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe jako nejvyšší řádný soudní orgán potvrdil předchozí stejné rozhodnutí nižšího soudu.

2 článek

Odvolací soud Nového Jižního Walesu v pátek formálně uznal práva lidí, kteří se neidentifikují s ženským či mužským pohlavím, a zrušil nařízení, podle něhož musejí být všichni lidé v rodném listu, úmrtním listu a dalších dokumentech registrováni jen buď jako muž, nebo jen jako žena.
"Je to první verdikt, který uznává, že pohlaví není binární, že nejsou jen muži nebo ženy, a že bychom to měli uznávat prostřednictvím zákonů a v právních dokumentech," prohlásila Emily Christie, jedna z advokátek žalobce, která/ý si říká jen Norrie.
Odvolací soud nyní jednomyslně rozhodl, že slovo "pohlaví" v sobě neskrývá "binární význam, který by připouštěl existenci jen mužského nebo ženského pohlaví", a vrátil kauzu k novému projednání prvoinstančnímu soudu. V Austrálii už několik let mohou lidé v cestovním pasu kolonku "pohlaví" jen neutrálně proškrtnout, Norrie však usiluje o možnost zneutrálnění údajů i v rodném či oddacím listě, což jsou dokumenty úředně stanovující pohlavní identitu jedince.

3 článek

Co znamená zkratka LGBTQI?
Lidé s odlišnou sexuální orientací tvoří ve všech společnostech menšinu, ale i uvnitř takové menšiny vzniká mnoho dalších malých skupin, které mají své vlastní charakteristiky. Snahou všech menšin je, aby je většina uznala, chovala se k nim korektně a přiznala jim práva, na která mají nárok.

V následujícím textu Vám přiblížíme pojmy, které uvnitř komunity už celkem zdomácněly, ale pro laickou veřejnost mohou stále představovat velkou neznámou.

Menšiny uvnitř menšiny

"Odlišnou sexuální orientací se míní sexuální orientace jiná než heterosexuální, to znamená většinová. Pro osoby citově a sexuálně zaměřené na stejné pohlaví (gaye a lesby) byl a stále je používán pojem homosexuálové. Tento výraz nicméně nezahrnuje osoby, citově a sexuálně přitahované k oběma pohlavím (bisexuální), jednotlivce mající pocit trvalé příslušnosti k jinému pohlaví, než je jejich pohlaví somatické (translidé), ani jedince, u nichž se vyskytují nebo v době narození vyskytovaly biologické znaky obou pohlaví (intersexuální lidé). Proto se v průběhu let vžilo ustálené seskupení pojmů lesbická, gay, bisexuální, transgender a intersexuální menšina. Z hlediska ryzí praktičnosti byla postupně zavedena zkratka zahrnující všech těchto pět pojmů LGBTI menšina," píše se ve vládní analýze.
V současnosti přibylo ke zkratce ještě písmeno Q jako queer, které zahrnuje všechny lidi, kteří se cítí být odlišní od většinou přijímaného konceptu heterosexuality.
Rozdíl je také v pojmech menšina a komunita. "Za příslušníka LGBTQI menšiny lze považovat každého jedince s menšinovou sexuální orientací bez ohledu na to, zda se za jejího příslušníka sám uvědoměle považuje," říká se v analýze. Zatímco za příslušníka komunity lze považovat každého, kdo se ke komunitě přihlásí.
Pojem komunita se často používá při zastupování sexuálních menšin na veřejnosti při jednání o úpravách legislativního rámce nebo při organizování různých společenských akcí. Pravdou ale zůstává, že kromě stejné sexuální preference mají členové komunity pramálo společného. Každý člověk je individuum a má vlastní zájmy a jiný způsob života.

4 článek - autor Dagmárek2

Jaký je rozdíl mezi transvestitou, travestitou a transsexuálem?
Mnozí lidé si to pletou, takže se to pokusím trochu vysvětlit.
Transvestita je člověk, který má lehkou sexuální anomálii v podobě nutkání se převlékat do šatů opačného pohlaví. Tito lidé mohou být převážně heterosexuální, ale také bisexuální i homosexuální. Jsou se svým pohlavím jinak spokojeni a jsou schopni normálního sexuálního aktu v rámci své orientace, i když s menší sexuální apetencí.
Travestita je člověk, který se převléká do šatů opačného pohlaví, z jiných než sexuálních pohnutek. Je to například kvůli divadelní produkci. Tito lidé mohou být rovněž heterosexuálové, bisexuálové i homosexuálové, ale i opravdoví transvestité nebo transsexuálové.
Transsexuál je člověk, který se necítí správně ve svém těle, je nešťastný, protože se cítí být uvězněn a požaduje hormonální léčbu i pře-operaci svých genitálií na opačné pohlaví. Tito lidé mohou být opět různě sexuálně orientováni, takže se může pře-operovaný muž stát lesbičkou.

Tady bych snad doplnila, že transvestité se ještě dělí na transvestity fetišistické (sexuálně se vzrušují) a transvestity dvojí role.
No a snad by se mohli ještě zmínit crossdreseři, shemale, apod.

No nic, běžím nakupovat....Niki
 


Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | 11. dubna 2017 v 16:07

K tomu článku č. 4: Popisky jsou moc zjednodušené a tím pádem nepřesné. Popisek k transvestitovi z něj dělá spíš crossdressera. Důležitý doplněk, který jsi zmínila, je ta dvojí role. ;-)

Trochu nechápu ten smysl uznání třetího pohlaví. Vždyť člověk, který by byl v občance uznán třetím pohlavím, tak by tím  byl brutálně vyoutovaný a doslova odkopnutý ze společnosti. ???

2 Niki Niki | 11. dubna 2017 v 17:21

[1]: Ano Vladi, je to tak jak říkáš. Autor nebo snad autorka článku to velice zjednodušila, aby někdo naprosto neznalý se alespoň trochu zorientoval.
My tady všechny tuto problematiku známe (doufám), já chci dalším článkem navázat na tyto dva předchozí a něco v určitých souvislostech demonstrovat.

Neboj, nás se třetí pohlaví netýká...my se cítíme být ženami a brzy jimi i budeme. :-) :-)

3 bluemoon bluemoon | E-mail | Web | 11. dubna 2017 v 19:27

Já nikdy nepsala o tom, že třetí pohlaví je spása a že by to vyhovovalo každému...

Kdo někdo čte lonely delší dobu ví, že jsem psala i o lidech, kteří se třeba k hijrám nehlásí a nechtějí zapadnout do škatulek třetího pohlaví. Nicméně hinduismus do třetího pohlaví zahrnuje všechny, kdo se tak nějak vymyká heterosexualitě, např. sem patří třeba i děti nebo neplodní lidé atd. Článek, který jsi zmínila měl přinést poznatek, že védy byly ve vztahu k LGBTI lidem daleko napřed než západní civilizace, která se homosexualitu ještě nedávno snažila léčit nebo ještě v minulém století za to upalovala na hranici a narozdíl od ní hinduisté věděli, že je homosexualita nebo transsexualita neléčitelná a že podstata obojího vzniká už v nitroděložním vývoji. Článek byl tak trochu ironický ve smyslu, že dnes vlastně k žádné Genderové revoluci nedochází, jak bulvárně psal National Geographic, a že k tomu, k čemu dnes svět dospívá už některé kultury věděly tísíce let dopředu. A ne aby se z něj vyvozovalo, že třetí pohlaví je to jediné správné.

Mimo to jsem psala články o různých náboženství ve vztahu k transsexualitě jako třeba o muslimech, křesťanech v různých směrech, katolících, židech, buddhistech atd. O Vanje jsem se minulý rok taky zmiňovala.

Státy, které přistoupili na uznání třetího pohlaví mají většinou hodně zakořeněné kultury, které buď třetí pohlaví z principu víry uznávají, že může být i něco jiného než jen muž a žena jako je Indie a nebo jsou to staré kultury, které podlehly tlaku, že místo ženy a muže může být i něco jiného, avšak si nenechají vymluvit, že někdo kdo se narodil jako muž, by mohl být žena. Austrálie a Nepál se nedají srovnávat s Německem, protože to jsou země, kde je silný tlak na bigenderové rozdělení společnosti. Nejsou to země, které by nějak uznávali třetí pohlaví a jásali nad tím, ale transsexuální lidé mají v pasu O jako Other, prostě to jsou dál sociálně vyloučení lidé s tím, že je k nim nezacházeno jako s pohlavím, ve kterém se narodili(oslovení apod.) Vztah majority k minoritě je hodně diskriminační a zavedením je to pro ně trochu satisfakcí.

To se samozřejmě nedá aplikovat na evropskou kulturu, kde je spíš lepší údaj o pohlaví neuvádět a neevidovat vůbec, ale jak by toho asi taková německá Vanja měla dosáhnout? To by pro ní znamenalo přeci žalovat všechny v Německu, že to mají z principu špatně.

4 Niki Niki | 11. dubna 2017 v 21:53

[3]:  Já jsem si vědoma, žes nepsala, že třetí pohlaví je spása a že by vyhovovalo každému...to jsem nepsala ani já.
Texty mých posledních dvou článků jsou dost roztříštěné a asi nikdo moc nechápe souvislosti a co z toho nakonec vyleze.

Ty máš pěkné články, kvalitní rešerše...klobouk dolů. Já mám jiný styl psaní, někdy hodně zjednodušuji a nejdu do hloubky, ale tak mi to vyhovuje.

V komentáři pod minulým článkem si napsala hezkou a výstižnou větu - "Obtížné situace jsou většinou jen v hlavách lidí, kteří se nedovedou přenést přes to, že je někdo transgender". Ta věta by se třeba dala i trochu poupravit, ale alfou a omegou zůstává to lidské myšlení a co vše máme ve svých hlavách (a ve svém srdci). Někdo zlobu, krutost, předsudky, nenávist, nesnášenlivost, odpor k něčemu co nechápe...někdo toleranci, vlídnost, umírněnost, pochopení, vstřícnost. :-)

5 anonym co chce zůstat anonym anonym co chce zůstat anonym | 12. dubna 2017 v 15:01

slovo "shemale" je mezi pěti nejvyhledávanějšími slovy pokud jde o sexualitu na internetu,
což je velmi pozoruhodné, že se tito lidé sexuology a společností tak opomíjejí a ignorují, pokud jsou tímto slovem "shemamale" vyhledavače na internetech tak zahlcené,

připadá mi to, jako kdyby se ty shemale úmyslně tabuizovali, aby společnost byla uchráněna od takovýchto zvrhlíků a ďáblů, které jim přisuzuje

6 Niki Niki | 12. dubna 2017 v 15:43

[5]: To záleží Šárko na úhlu pohledu. Já bych tím slovem označila osobu, která si ponechá mužské genitálie, má ale ňadra a také se snaží vypadat jako žena a vystupuje jako žena.

Dalo by se ale říci, že my všechny holky v tranzici jsme vlastně shemale, dokud nepodstoupíme SRS.

Určité tabuizaci bych se ani nedivila, u mnoha a mnoha lidí mohou takovéto osoby vzbuzovat odpor a opovržení.

7 Vlaďka Vlaďka | 12. dubna 2017 v 19:59

[6]: Pozor, Niki, mezi shemale a TS, která je ve fázi "je jako žena, má prsa, ale pořád má ještě penis", je jeden podstatný rozdíl. Shemale ten penis přímo chce a chce s ním normálně  sexovat. ;-)

8 Niki Niki | 12. dubna 2017 v 21:19

[7]: Jo jo, jsem to ale husa, špatně jsem to napsala ...jasně Vladi že máš pravdu. My jen jako ony vypadáme, ale máme jiný cíl a jiné úmysly...křišťálově čisté. :-)

9 anonym co chce zůstat anonym anonym co chce zůstat anonym | 13. dubna 2017 v 1:05

[8]: hlavně nechtít mít sex jako shemale je tak křišťálově čisté, že prostě ani křišťál křišťálověji čistší být nemůže :-D

10 Niki Niki | 13. dubna 2017 v 7:51

[9]: Doufám, že obě dvě to bereme s úsměvem, trocha humoru nikdy neuškodí. :-)

Pokud některá z nás nechce na SRS, chce si nádobíčko nechat a chce ho používat k sexování, tak je TS-shemale?...nebo jen shemale? O_O   Uff, je to zamotané.

Já jsem lesbička, to co mám dole nevyužívám k nějakým sexuálním činnostem a jsem tedy o něco křišťálově čistější než kdejaký křišťál...natož zaprášený. :-)

11 lapkinn lapkinn | 13. dubna 2017 v 9:48

Sem nap
ište komentář mila ostrava
nko nemuzes mit vse
: prsa a dite komedia
ntko..:))
nebud blba blondyna
hezka a blba a hodna
..:)) to su ja blond!!!
zboznuju karvinsky
akcent je tam nejvic
mtf..:)) lol

12 Niki Niki | 13. dubna 2017 v 12:29

[11]: Aneto, nevím jestli mám tvé komentáře mazat, překládat je do češtiny či je tady nechat a jen se nad nimi pousmát. O_O

Že jsi retardovaná, je zřejmé (tím se ti nevysmívám, jen konstatuji fakt), ale za to ty nemůžeš, stejně jako my nemůžeme za to, že jsme ve škatulce transgender osob.

Pokud to zvládneš, zkus psát rozumnější komentáře, pokud to nezvládáš, tak se nedá nic dělat. :-(

Hezká blondýna nejsem a doufám, že ani blbá.
Jako komediantka mohu mít prsa a dítě...a dokonce mám prsa i děti.
Věrka nechce abych si je nechala zvětšit, říká že je má akorát do ruky, ale pokud bych se rozhodla mít velké kozičky, tak na tu augmentaci půjdu...jak již jsem psala, každá se rozhodujeme sama za sebe.
Ano, jsem milá Ostravačka, ale karvinský dialekt se mi nelíbí.
Snad si vše pochopila. :-)

13 aneta matrixova aneta matrixova | 13. dubna 2017 v 13:47

ja restartovana /?
ja mam taky F.64 jako
ty alimenty.;)
pouzivej translator
jestli nestacis.
kote na tebe..:)
preju ti VVN ja jsem
ztp nemas me jak.. :-)

14 anita anita | 13. dubna 2017 v 14:03

jak psal michal(ftm)
mtf nesnasi P..
A ne pouzivaj na plodeni
decek..od mala vi
ze je holka ...vis niki???
a pak fobove nam
daj vyzrat .. a co
sebeovladani..?
uznavam ze mi
par jako ty mi pomohli..
je na tobe :-)  :-)

15 Niki Niki | 13. dubna 2017 v 14:58

[13]:

[14]:  Anito, u tebe bohužel žádný překladač nebude dostatečně dobrý.
A obávám se, že ty bys stejně nepochopila dost věcí i kdybych ti je tady vysvětlila polopatě, takže psát něco o penisu, o dětech, o sebeovládání, apod., je naprosto zbytečné.

A proč kotě na mě? Měly jsme určité neshody a něco si vyříkaly, ale kotěti (Nikole) já nepřeji nic špatného a mrzí mě, že udělala kroky jaké udělala - možná dočasně.

16 aneta matrixova aneta matrixova | 13. dubna 2017 v 15:48

[15]: dejme tomu no
ty neznas posmech
vseobecne a tym tvym
lesbismem ala petr
weiss...ano je muj
rodak.. a byla jsem
u nej..ses holka od
detsvi tak niki. taky
promyslej..
a to ze neumim se
pry vyjadrit ze ne
rozumis ..vymluva..
vis.mas skvely blog
a kote mela 100%
pravdu.
ne kazda je neuro
ja videla co dela
TS s ..mne neoblbnes.
no ok..mej se hezky.. :-)

17 Niki Niki | 13. dubna 2017 v 17:57

[16]: Proč jsi teď pod nickem Aneta, když si mi psala, že jsi Anita?

Bohužel minimálně polovinu tvého textu pořádně nechápu,je to slátanina všeho možného... k mé smůle nemám kurz psychologie a kurz zvládání obtížných textů.

Také se měj hezky, odpočívej a nějaké komentáře si nech na příště. :-)

18 anita angelb anita angelb | 13. dubna 2017 v 18:18

[17]: neboj nebudu spa
movat  .vic na otereze.
blog.cz..rika se tomu
mateni stop..vis??:)
jsem andelska anita.
ale kdyz chces tak
umis cist.. znam
takove reci. zeptej
se jinych  :)
mej se hezky
hezke svatky
a odpocivej taky  ..
v pokoji:)))))
muzu psat anglicky
a nemecky..jak
si budes prat
niki z elektriky :-)  :-)  :-)  :-)

19 Miriam Miriam | 13. dubna 2017 v 19:31

[17]: Možná by nám ve zvládání textů od Anity pomohl kurz jednání s mentálně postiženými... kdysi jsem měla možnost ho absolvovat...

[18]:  Ty nemateš stopy... Ty jsi akorát dementní... to je všechno...

20 anita anita | 13. dubna 2017 v 20:07

[19]: o tom co je mentalni
nevis..leda ze ..
nezahravej se s ohnem  .
myslis ze tebe rozumi
kazdy?? vsem se nezalibis ;)
tvou kampan
beru s nadhledem.
zadej si duchod  
vim jak resite byt
TS.. mela jsem moz
nost .xanaxama
a pod ... :-)
kdo rozumi vi
chce kdo ne
vymluvy na anitt :-)

21 Niki Niki | 13. dubna 2017 v 20:21

[20]: Anito, promiň, ale už by to opravdu stačilo! :-(

22 Niki Niki | 13. dubna 2017 v 20:24

[19]: Souhlasím, opravdu je to obtížné a ubírá to energii.

23 anita anita | 13. dubna 2017 v 20:39

Sem napišt v poradku
niki to chapu ..:)e ko
mentář..ale rict ze jsem
..ok i ja mam mylky  ..
vy asi zadne..nuda  
zafouka vitr a rozsypete
se.. *)
tvuj blog tvuj prostor
dekuju ze jsem
smela ..ale stereotypy
u mne?? malo me
znate ..ja nebudu
"prodavat$$ " sebe
a delat se lepsi.
jsem  jaka jsem..
ziju zatim dnes..
mej se niki :-)

24 Miriam Miriam | 13. dubna 2017 v 20:39

[20]: Přestaň se pořád vymlouvat na blbosti... jsi dementní a taky se tak chováš... dokazuješ to na všech blogách...
Umíš akorát ne souvisle psát a outovat ostatní... nic víc...

25 anita angelb anita angelb | 13. dubna 2017 v 20:51

minulosti neuteces
mimi i ja chci vedet  
.outujete samy ..
nemam proc..
nepiste blogy..
co jsem napsala od
roku 2012 nepamatuju
a  stejne jsem na
odchodu..tak se
necil mimi a napis
ty..ty ses taky veteran  
;)... o tom kdo je
dementni si myslim
sve :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama