Včera kluk - dnes holka

11. září 2017 v 8:17 |  Články o životě a jak to vidím jáDostala jsem včera zajímavý dotaz. Odkdy jsem vlastně holka či žena, když třeba napíšu v článku: "To jsem ještě byla kluk" nebo pokud se objeví v komentáři "Když jsem byla kluk"….jak se to vlastně myslí. Prý se na blozích podobné věty často používají.

Pokud bych to měla jednoduše vysvětlit…tady jde o určité pomyslné rozdělení života…tedy "Byla jsem kluk" - "Jsem holka". Ano, já sama to celkem často používám, abych zdůraznila kdy jde o můj starý život (tedy coby kluk či muž) a kdy o ten nový (již jako holka či žena).
To, že jsem se cítila být holka od, dejme tomu, 10 let a tušila jsem, že je něco se mnou špatně, je naprosto něco jiného. Bohužel jsem byla biologicky kluk, mluvila jako kluk, převážně se chovala jako kluk a převážně žila jako kluk.

Každá se na to můžeme dívat jinak, ale já sama považuji za mezník (čili kluk→holka) den, kdy jsem začala mluvit v ženském rodě. Ten den se víceméně překrývá se začátkem mého skutečného RLT. Tedy listopad 2015. Jasně, také bych jako mezník mohla považovat mou první návštěvu sexuologické a psychiatrické ambulance, kdy jsem byla objednána k MUDr.Svobodové a byla stanovena diagnóza nebo případně den, kdy začal můj coming out. Ale říkám si, pokud jsem ještě používala mužský rod (i kdybych na sobě měla sukni), tak jsem se nemohla považovat za holku/ženu.

Takže, já to vnímám jasně, holka jsem od listopadu 2015. A úředně holka budu po SRS.


Je nepřehlédnutelné, že v textech převážně používám slovo "holka" než slovo "žena". Dělám to záměrně, jelikož to slůvko je mi milejší a více vystihuje to jak se cítím. Nedávno jsem si zašla na kafíčko a zákuseček a naproti ke stolu si za chvíli sedly čtyři starší dámy, kolem 80let. Byly celkem hezky vyšňořené, objednaly si kafíčko a také zákusečky a viditelně se dobře bavily. A říkaly: "Tak co holky, co si dáme?" nebo "holky, líbí se vám tady?" No, hned mi ty "holky" byly sympatičtější, bylo vidět, že se cítí dobře, že jsou v pohodě , umí se bavit a toho zbytku života si chtějí ještě trochu užít.

Jsem zvědava, jestli se třeba za 10 let sejdeme tři nebo čtyři trans holky, zajdeme na kafe a budeme se stejně dobře bavit…"Holky jak se máte?" ""Co si holky objednáme?"


Takže holky…jak jinak.
 


Komentáře

1 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 9:34 | Reagovat

Zaujal mě ten poslední odstavec: proč by ses měla scházet zrovna s "trans holkami", když se můžeš scházet s normálními ženami? Nebo myslíš, že z toho světa budeš navždycky vydělená? Když jsi nebo budeš žena, proč se chovat jako trans? Samozřejmě tím nemyslím, že by ses měla odstřihnout od všech vztahů, které jsi navázala během přeměny. Spíš si říkám, proč i pak nadále dělit ženy na trans a ne-trans...?

Prosím, tohle není míněno jako kritika. Jen mi to přišlo trochu nelogické, snažit se dostat do nějakého světa a pak z něj zůstat jednou nohou venku...

2 Niki Niki | 11. září 2017 v 10:20 | Reagovat

Chápu nač se ptáš.
Já v poslední době (několika měsíců) byla daleko více na kafi s našima holkama či s Jardou (FtM), než s kýmkoli jiným (Věrku teď nepočítám). A víš co? Moc se mi to líbilo a proto jsem asi zmínila společné posezení nás trans holek...napsala jsem to, jak jsem to zrovna cítila. :-)

Pokud budou chtít dvě či tři pohodové cis holky jít se mnou na kafe, také budu ráda, já se "normálnímu" světu nevyhýbám, žiji v něm, mám ho ráda, stýkám se se stovkami "normálních" lidí, nejsem vydělená, jak píšeš....ale vím, že vždy budu trošičku jiná, vždy budu trans a na tom nic nezmění ani operace, ani "F" v občance.

Máš pocit Johanko že je jen svět mužů a svět žen? A já se snažím opustit svět mužů a dostat se do světa žen? No, někdy to je hra se slovíčky a také záleží na úhlu pohledu, ale já to vnímám jinak.

A také nemám pocit, že bych byla jednou nohou venku z ženského světa jen proto, že se ráda scházím s trans holkama, s kterými se cítím lépe než s většinou "normálních", tedy cis žen.

3 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 10:49 | Reagovat

První dva odstavce beru, u těch druhých dvou jsme se asi v chápání textu té druhé trochu minuly. :-)

Nastřelila jsem pár vysvětlujících odpovědí a všechny jsem zase smazala, protože se bojím, že bychom se do toho jen zapletly. Tohle by chtělo spíš rozhovor osobně naživo, kdy by člověk mohl reagovat bezprostředně.

Každopádně díky za odpověď.

4 Niki Niki | 11. září 2017 v 11:01 | Reagovat

[3]: Ano to je pravda, že osobní rozhovor nic nenahradí. Proto jsem také ráda za to, že jsem měla možnost poznat některé holky osobně a popovídat si s nimi o čemkoli co nás zajímá. :-)

A také jsem tušila, že ty dva odstavce budou zdrojem určitého nedorozumění či nepochopení. ???  To bychom opravdu nevyřešily přes komentáře.

Každopádně můžeme mít na něco odlišné pohledy...to neznamená, že je něco špatně nebo že jedna má pravdu a ta druhá ne, pa :-)

5 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 11:14 | Reagovat

[4]: Nojo, no, já to mám přece jen do Ostravy i do Olomouce trochu z ruky. :-)

6 Niki Niki | 11. září 2017 v 11:44 | Reagovat

[5]: O tom jsme dost s holkama mluvily, jaká je škoda, že nás dělí větší vzdálenosti a je pak dost problematické si domluvit setkání. :-(

Jsi přímo z Prahy nebo blízkého okolí?

7 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 11:54 | Reagovat

[6]: Z Prahy, konkrétně z Bohnic. Už tady na to padaly fórky. :-)

8 Niki Niki | 11. září 2017 v 12:05 | Reagovat

[7]: Jejda, já zapomněla, fórky na Bohnice, promiň.
Tam brzy skončím, to často říkám, tak mi tam zarezervuj pěknou postýlku.

V Praze jsem za něco přes 3 hoďky a ještě si po cestě dám kafe s buchtičkou (ale neměla bych, potřebuji zhubnout ještě 3-4 kila.

Možná pojedu do Prahy v pondělí, ale je to tak 50/50. To bych se vracela až večer kolem 19:30.

9 TS Ženská. TS Ženská. | 11. září 2017 v 15:22 | Reagovat

[1]: rozvedu. a proč ne ;-)  :-D
kamarádky jsou kamarádky, a když jsou zrovna TS tak Niki mluví o TS.

ale on je rozdíl najít si nové kamarádky ve dvaceti a nebo je hledat v šedesáti.
ale zase, v domově důchodců to asi nebude problém :D
člověk se musí dostat do nového kolektivu, v tom starém se noví přátelé hledají tíž. čím je člověk starší, tím to bývá obtížnější.

10 TS Ženská. TS Ženská. | 11. září 2017 v 16:22 | Reagovat

[1]: to je zajímavý pohled.
Snažit se dostat do nějakého světa.

já nemám pocit že žiji v jiném světě než dříve, necítím se jinak, vlastně se v určitém směru ani nevnímám jinak.

možná je to tím že se vlastně nepotřebuji zbavovat žádné ´´mužské´´ minulosti, nevím, možná. myslím ty podstatnější věci, ne jméno atd.

jinak mě vidí a vnímá okolí, protože je venku co bylo uvnitř, pro ně je to změna a velká.
ale pro mě samotnou to změna není, já se sama pro sebe vnímala stejně i dřív.

takže, já žiji ve stejném světě, který mě konečně začal vnímat jinak, správně.

ale každá to může mít a vnímat asi jinak.

11 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 17:23 | Reagovat

[9]: Co je nesrozumitelného na větě "Samozřejmě tím nemyslím, že by ses měla odstřihnout od všech vztahů, které jsi navázala během přeměny."? :-)

12 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 17:32 | Reagovat

No já se taky moc jinak necítím. A protože mí přátelé moji přeměnu berou, chodím do cukrárny/kavárny/hospody stále s týmiž lidmi - a když je tam transkluk, kterého znám už pár let z doby ještě před mým vnitřním coming outem, neřeším, jestli je trans nebo ne. Prostě je to kamarád.

Na druhou stranu objektivně: v té cukrárně nad kafíčkem zase moc chlapů nepotkávám. Tímhle jsem myslela ten "druhý svět"...

13 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 17:34 | Reagovat

Můj předchozí post byl míněn jako reakce na [10]:, jako obvykle jsem zapomněla připsat číslo... :-)

14 TS Ženská. TS Ženská. | 11. září 2017 v 18:11 | Reagovat

[12]: nevím co je vnitřní coming out. ale nevadí, asi tuším.

možná proto, jestli to tedy chápu správně, to nedělím.

ale ano, vím že holky často píšou jak se najednou cítí jinak, vnímají vše jinak, vše je najednou jiné, pocity, vnímání, vidění světa atd. asi po tom vnitřním coming outu, jestli to chápu.

já věděla že je něco jinak a jako menší jsem na to přicházela postupně roky, co je jinak, proč je to jinak, co to je, jak se tomu říká a že nejsem na světě jediná.

nic nebylo náhle.
o nějaké ´´přeměně´´ nebo probuzení se v těle které by ke mě sedělo, jsem snila co si pamatuji.
jenže člověk to tají tak dlouho a má takový strach, že se postupně smíří s tím že to bude jak je, asi do konce života.
jediné co mi pomohlo, že už nemám stejně co ztratit.

do hospody nechodím a nechodila, a do cukrárny nechodím taky, chci se unést :-D

stejně, nejlepší kávu si udělám doma. :-)

15 Niki Niki | 11. září 2017 v 18:46 | Reagovat

Tohle téma je kapku náročnější a jen komentáře na něj asi stačit nebudou.

Teď jsem se zrovinka vrátila od sousedky, dobré kamarádky (celkem atraktivní 40 letá cis žena), s kterou jsem si dala kafe a povídala si s ní o životě. Ona o mě ví všechno, jako ženu mě bere a nedělá ji problém se přede mnou převlékat. Takových jako ona ovšem mám jen pár, další, dejme tomu stovka, jsou jen osůbky s kterými se v pohodě bavím, známe se jmény, většinou si tykáme, ale na kafe nechodíme...zůstává vše jen v rovině klábosení.

Jaké by vše bylo ve 20 či 30, to opravdu netuším, ale Lucka má pravdu, že v mém věku je to o něčem jiném. Najít dobrého přítele nebo dobrou přítelkyni je sakra problém a o to víc je třeba si toho vážit. A já si také velice vážím těch několika trans holek s kterými si rozumím a které já považuji za velice dobré kamarádky, či své přítelkyně.

Nakonec Lucka má pravdu v mnoha ohledech a dost věcí vlastně říká za mě. Raději už nebudu pokračovat a něco o tom napíšu, protože tohle téma mě dost zaujalo a potřebuje pořádného vysvětlení.

Jen jsem se chtěla ještě zeptat. Co to znamená “chovat se jako trans“?

16 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 19:41 | Reagovat

Já jak tak na to koukám, tak tu [1]: asi zkusím přece jen zformulovat trochu jinak, protože mi přijde, že tak jak to je napsané to evokuje něco jiného, než jsem měla na mysli. Snad to bude srozumitelnější:

Považuju za přirozené, že se transsexuální osoby během tranzice mezi sebou cíleně stýkají, protože mají společná témata, předávají si zkušenosti, řeší stejné věci ([15]: což bylo míněno tím "chovat se jako trans"). Pokud by ovšem *ta samá* společná témata měla být i delší dobu po skončení přeměny, je na tom podle mého soudu něco špatně, je to podle mého soudu známka toho, že se v tom stále ještě z nějakého důvodu potřebují vrtat. A naopak pokud se spolu budou stýkat jednoduše ze vzájemných sympatií, je zbytečné řešit kdo je trans a kdo cis, stejně se to časem smíchá. Proto mi ta formulace přišla divná.

17 TS Ženská. TS Ženská. | 11. září 2017 v 20:34 | Reagovat

[16]: no. já se nestýkám s nikým jen proto že je TS, tu potřebu nemám už dávno. bud mi ta osoba sedí a nebo nesedí. :-)

taky, mě jsi nikdy nemohla vidět na nějakých skupinovkách, nemám potřebu se stýkat s lidmi jen proto že trpí stejnou poruchou.
s lidmi se stýkám že jsou fajn a rozumím si s nimi.

ale, smíchat se to úplně nesmíchá, pořád budeme uvnitř malinko jiné, prožily jsme to co jiná cis osoba nikdy neprožila a prožít nemůže. jsme tím více či méně poznamenané. úplně každá.
je to jako člověk co prožil koncentrák, už to v něm bude navždy.
jestli chápeš.

18 Niki Niki | 11. září 2017 v 20:45 | Reagovat

[16]: Díky za vysvětlení, opravdu jsem netušila co tím máš na mysli.

19 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 21:18 | Reagovat

[17]: Taky to nebylo o tobě. :-)

K poslednímu odstavci - je jasné, že zkušenost, jakou máme my, běžné ženy tězko můžou mít. Já měla na mysli témata typu (co mě jen tak namátkou napadá) jak procházíme u ostatních lidí, zkušenosti s různými lékaři, medikace, co se dělo u Hanky či jiného sexuologa, jak se připravit na SRS, věci které se běžné ženy tak nějak naučí v pubertě a pak je už neřeší zatímco my je musíme objevovat v dospělejším věku, kdy kdo jde ke komisi odklady SRS, čůrák o patro výš...  :-) A tak podobně...

20 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 21:26 | Reagovat

[18]: Ona ta [1]: byla opravdu dost blbě formulovaná. Bohužel srozumitelnější formulace mě napadla až když jsem teď večer konečně vypadla od počítadla a strávila hoďku za volantem cestou do Liberce za spřízněnou krejčovou (bohužel nám, majitelkám postav absolutně nekonfekčních rozměrů, je návštěva sekáče vcelku k ničemu, musíme to řešit jinak :-) ). Asi mi to vyčistilo hlavu.

21 TS Ženská. TS Ženská. | 11. září 2017 v 22:04 | Reagovat

[19]: to máš fuk, řešíme vše, kdyby měly tyhle zkušenosti a zážitky cis ženy, řeší je taky. nepřijde mi to divné. kecá se o životě a toto je součástí našeho života.

to neznamená že se TS musí scházet jen aby kecaly o tomhle.

a věř že čů..ka o patro víš řeší spousta cis žen. :-D

zrovna já tady žádného takového nemám, ale proč o tom nepokecat :D

jo, měla jsem protivného souseda /ne kvůli TS/, jednou už jsem nevydržela, slušně jsem si to s ním vyříkala, rozbrečel se a už za mě občas dělá i schody, fajn soused :-D posledně říkal že,  Kdyby byl svobodný a mladší...

22 TS Ženská. TS Ženská. | 11. září 2017 v 22:08 | Reagovat

[20]: tak to máš drahé odívání. sekáče by mi teda chyběly, ale mělo by to jedno velké plus, neměla bych starosti kam s věcma :-D

23 Johanka Johanka | 11. září 2017 v 22:32 | Reagovat

[21]: Tak já sousedy o patro výš nemám, bydlím pod střechou. Tady jsem konkrétně narážela na nedávný zápis na tomhle blogu. :-)

[22]: Nojo, sháněj si oblečení na členku české basketbalové reprezentace. Ale zase si můžu dost vymýšlet. Paní je šikovná zná mě už z dřívějška a dost ji moje proměna baví. A ceny nejsou zase tak horentní, aby mě to položilo.

24 Vlaďka Vlaďka | 12. září 2017 v 15:44 | Reagovat

[21]: Hmm já mám čů..ka o patro výš, o patro níž, ve vedlejším vchodě o patro níž a plno dalších čů..ků, co ve vchodě neumí normálně zavírat dveře. Když se tak nad tím zamyslím, tak bych celý panelák odpálila C4kou. :-!

25 TS Ženská. TS Ženská. | 12. září 2017 v 19:01 | Reagovat

[24]: tam bych chtěla bydlet. sex zaručen :D  :D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama