Hormony

26. listopadu 2017 v 20:37 |  Články o životě a jak to vidím já


Ačkoli jsem dala najevo, že nechci do Vánoc nic psát, tak to asi dvakrát poruším a napíšu tento mrňavý článeček o hormonech a asi do týdne, pokud k tomu dostanu od jedné osůbky svolení, bych napsala ještě o něčem velice, velice překvapivém a nečekaném. I když pro některé možná ne.


Takže o co jde ohledně hormonů.

Před pár dny jsem si nechala udělat (po zhruba 8 měsících po prvních odběrech) kontrolní krevní testy na Prolaktin, Testosteron a Estradiol. U Prolaktinu došlo k nepatrnému zvýšení (z 19,7 na 21ug/l), Testosteron se ještě snížil (0,37 nmol/l) a je na minimálních hodnotách stanovených pro ženy (to bych si mohla lebedit), ale bylo zjištěno razantní zvýšení Estradiolu…více než 10x větší než u 1 tabletky Estrofemu (2mg) při odběru za 4 hodiny po požití…a to přitom u toho minulého odběru jsem na tom nebyla špatně (0,429 nmol/l).

Vzala jsem si asi hodinu před odběry 2 tabletky Estrofemu pod jazyk (sublinguální užití) a tabletky se rozpustili asi 25 minut před odběrem krve. Byla naměřena hodnota 5,443 nmol/l, tedy daleko vyšší než je horní referenční mez pro ženy v ovulaci (1,9 nmol/l) a mnohonásobně vyšší než je stanovena horní referenční mez pro ženy v ostatních dnech.

Z toho vyplývá, že je zde zřetelný naprosto jasný vliv množství užitých hormonů na hladinu Estradiolu a vyplývá z toho též, že Estrofem se přes ústní sliznici dobře a rychle vstřebává a velice rychle se dostává do krevního oběhu.
Zda jsou tak vysoké počáteční hladiny dobré je těžko říci…víceméně by to byly dohady a spekulace…možná by bylo lepší užít jednu tabletu (2mg), za hodinu (či dvě) druhou….možná by to nebylo lepší, to ví snad jen Bůh a třeba ani ten ne.

Asi si určitou omluvu zaslouží Eze (Grey), který počítal s tím, že bych mohla (nebo i některá jiná z nás) mít ve špičce 5ti násobek hladiny kterou má průměrná žena v ovulaci. Nevím co myslel tou "průměrnou ženou", ale pokud myslel průměrné hodnoty Estradiolu v krvi (tedy asi 1 nmol/l), tak mu to celkem vyšlo. U jedné tabletky s 2mg estradiolu to ještě nebylo tak vysoko, ale u dvou tabletek již ano. Jestli a jaký tam byl vliv jiných faktorů se lze jen domýšlet, ale to se nedozvíme a s jistotou to nikdy nemůžeme tvrdit.

A ještě něco k testosteronu. Brala jsem si polovinu tabletky Androcuru (tedy jen 25mg), ale většinou jen čtvrtinu (12,5mg) a přesto mám tak malé hladiny….snad tam působí již věk a úbytek testosteronu přirozenou cestou. Nižší testosteron už nechci ani náhodou, pak se může špatně usazovat tuk a hůře se hubne.
Orientační referenční hodnoty testosteronu: ženy (0,3 - 5,8 nmol/l) ….muži (6 - 27 nmol/l).


Možná že si z toho uděláte nějaký závěr, možná ne. Zdali tak počáteční vysoké hladiny Estradiolu mají nějaký větší vliv na růst prsou si já nemyslím, ale je to jen můj soukromý názor, který jsem si odůvodnila nějakými fakty.

Niki
 


Komentáře

1 Niki Niki | 26. listopadu 2017 v 22:01

A asi velká škoda, že jsem ještě nešla na druhý odběr krve, zase asi po těch 4 hodinách...zajímalo by mne o kolik by se hladina snížila. :-(

2 TS Ženská. TS Ženská. | 26. listopadu 2017 v 22:33

http://transascity.org/wp-content/uploads/2013/06/Price_Estradiol.jpg

3 Vlaďka Vlaďka | 26. listopadu 2017 v 23:15

Hmm samé čísla, jde mi z toho hlava kolem. Taky jsem se za tím dříve pachtila, pak si ale člověk uvědomí, že stejně je nejdůležitější, co ty číselka dělají v praxi. ;-)

4 Niki Niki | 27. listopadu 2017 v 4:16

[3]: Ano, opravdu hodně čísel a je lehké se v tom ztratit.

Hlavně jsem byla zvědavá co se po těch zhruba 8 měsících změnilo a pak jsem si ještě potvrdila, že SL užití opravdu funguje a je znatelný nárust Estradiolu v krvi po zvýšení dávky. Teorie je jedna věc, vlastní praxe a zkušenosti, druhá.

Trochu mě zaráží to, že se lze dostat (poměrně snadno) na tak nízké hladiny Testosteronu ???

5 Kristýna Kristýna | 6. prosince 2017 v 22:49

[4]: Lze. I přes počáteční vysokou hodnotu jsem po 3 měsících skoro na nule. A u E. jsem i po 12 hodinách od poslední tabletky asi 15% nad spodní cis hranicí.

6 Niki Niki | 7. prosince 2017 v 6:11

[5]: No to máš prima. Já jsem také ráda že jsem z tělíčka vyhnala testosteron, ale už nevím jaké hodnoty jsem měla před tranzicí, takže to nemohu porovnat.

Primářka sice říkala něco v tom smyslu, že nějaký testosteron je potřebný i pro ženy, ale mi zatím nevadí že ho mám tak mrňavý.

A u toho E by to tak potvrzovalo ta měření, kdy po počátečních vysokých hladinách to klesne na nějakou přijatelnou hranici jako u cis žen a tam se to drží už stále až do dalšího dne....což je dle mého názoru správně. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama