Březen 2018

Všechno jednou končí

Pátek v 14:01 Články o životě a jak to vidím jáNo a je to tady. Tak jak to stojí v názvu článku - všechno jednou končí - a tedy i tento blog.

Už nemám potřebu jej psát dále...navíc jsem byla poslední dobou situací kolem trans blogů dost znechucena. Nakonec jsem si říkala, jestli mám vůbec něco psát na rozloučenou, třeba by stačilo jen "Ahoj - končím - Niki" a jednou provždy zapomenout na nějaký trans svět. No, ale pár slůvek neuškodí, když je to naposled - a z toho bude mít pár lidí určitě radost.

Celá má tranzice byla skvělá jízda a nejkrásnější období mého života. Teprve tady jsem si naplno uvědomila jak miluji svůj život a bylo hodně dní, kdy jsem se vznášela štěstím. Když mi bylo takhle nádherně ještě v době, kdy jsem měla neutrální jméno, mužskou občanku a něco navíc mezi nohama, tak si asi dovedete představit jak to vše budu prožívat až skončí za pár týdnů má rekonvalescence a já už budu moci ten svůj život vychutnávat plnými doušky a bez omezení...se vším všudy...bude to téměř dokonalé.

Budu si žít svůj život a nebudu mít potřebu sem psát něco, co budu prožívat v dalších dnech, měsících a letech. Třeba jak za rok ani gynekolog nic nepoznal nebo že za tři roky mi z hlavy úplně zmizí myšlenky na to, že jsem někdy bývala kluk nebo že mě šéf dává ostatním ženám za příklad, aby věděly jak se mají oblékat a jak se chovat....atd., atd.

Některé holky naznačují po SRS, že už jsou pravé ženy a od trans světa se chtějí distancovat, aby je to nestrhlo zpět do temných hlubin....a skutek utek, pořád se v tom plácají.

A co jsem vlastně já? Žena? Trans žena? Žena s prostatou? Žena která nikdy neuteče své minulosti dokonale? Ale skoro bych řekla že je to jedno...jde jen o slovíčka, hlavní je to, jak to cítíme my samy a jak to cítí naše srdíčko a naše kůra mozková.

Poznala jsem tady pár nesnesitelných kreatur, ale i plno báječných lidiček a jsem za to moc ráda. Chci popřát všem jen to nejlepší, ať již jste na začátku či na konci...či ještě o kousek dále, a také to, aby ten život byl takový jak si ho přejete, aby jste se cítily dobře a byly jste šťastné. O to tady v prvé řadě jde...nebo se mýlím?

A ještě bych chtěla poděkovat jistým osůbkám za to, že stály při mně, že mi radily, pomáhaly, byly mi oporou a má tranzice byla pohodovější, než kdybych na té cestě byla sama. Moc děkuji...jsem za to vděčná.

Niki

Pražský Motol vs Ostrava-Fifejdy

13. března 2018 v 15:46 Články o životě a jak to vidím jáNějak na mě Zuzka pozapomněla a neposlala mi to základní schéma…no jo, má doma Péťu a také starost o svou novou (nevím jak jí Zuzka říká), takže se není co divit.

Napíšu to tedy jak si to pamatuji z telefonických rozhovorů.


► 1 ◄

V Motole se leží jen 5 či 6 dní…pak vás vyšoupnou (s čuracím pytlíkem či bez).
V Ostravě jste kolem 12 dní…takže je více času na hojení…fantom i katetr vytahují až 11den

► 2 ◄

V Motole ležela Zuzka po operaci skoro 2 dny na JIPce…jen na zádech, bez možnosti pohybu (říká, že utrpení).
V Ostravě vás po dvou hodinách na pooperačním, zavezou zpět na pokoj a je volnost pohybu.

► 3 ◄

V Motole si donesete vlastní (mám pocit že má být kovový) dilatátor a ten vám po operaci strčí do neovagíny.
V Ostravě vám tam dají fantóm z pevně stočené gázy. Fantom v OV přišívají ke kůži, v Motole je jen přichycen páskou.

► 4 ◄

V Motole měla Zuzka jen jeden drén…v Ostravě jsou minimálně tři a jsou taktéž přichyceny ke kůži. Drény v Ostravě vytahují po týdnu při druhé operaci (v narkóze), vyměňuje se fantom a dle potřeby se dělají opravy či úpravy pipinky.

► 5 ◄
V Motole se chodí před operací na dva odběry krve po ½ litru na vlastní operaci… v Ostravě ne.
V Motole dilatujete za pár hodin po vytažení fantomu (asi 4 den)..v Ostravě dilatujete až doma.
Zuzka navíc měla smůlu, že se dost nevyspala (skoro vůbec), takže pak usnula ve sprše a ještě jednou Jarolímovi přímo na lehátku při ultrazvuku močového měchýře.

Takže…jak již psala Lucka v komentáři…v Motole je to takové uspěchanější a šup šup domů ať se cítíš, jak se cítíš. V Ostravě je to klidnější, s větším důrazem na hojení a menší pooperační rizika.

Já už měla od 8 dne v nemocnici veget, vůbec jsem nekrvácela a pobyt jsem si užívala. Jediné co mě fakt štvalo do toho 8 dne, byly ty dreny přišité ke kůži (po 7 dnech je odstranili při druhé operaci) a vlastně i ten fantom po celou dobu…to kdyby vyřešili jinak, tak bych byla naprosto spokojená a vše hodnotila na jedničku.

Pokud si na něco ještě vzpomenu, tak pak v komentářích.

Niki

SRS - pocity - postřehy a jak to vlastně je

10. března 2018 v 16:42 Články o životě a jak to vidím já
Takže se pomalu dostáváme do cíle.Článek jsem chtěla napsat už včera, ale celý pátek jsem prožívala tak nádherné chvíle, že jsem na psaní neměla ani pomyšlení. Věnovala jsem se sobě, svým myšlenkám a svým pocitům.Už po probuzení jsem se cítila skvěle, sluníčko mi svítilo do oken a já měla báječnou náladu. Dalo by se říci, že to byl první den, kdy jsem si konečně naplno a velice intenzivně uvědomila co se se mnou stalo...čeho jsem se konečně dočkala a kdo už vlastně jsem. Několikrát, v tom výjimečném včerejším dni, jsem plakala štěstím…tak už jsem v cíli, má cesta za štěstím a za snem je u konce.Ale to mělo být až v posledním článku, teď chci napsat o mé konverzi…či SRS..jak chcete.A předně bych chtěla zdůraznit, že SRS není žádná řezničina…po mé zkušenosti se tomu názoru mohu jen smát. Jestli to tak nějak vnímají jiné, tak to vás lituji.

Já vnímám SRS jako pohodovou a dobře provedenou operaci, na kterou jsem se nesmírně těšila, kterou jsem chtěla za každou cenu a nezabývala se zbytečnými myšlenkami o tom, zdali jít či nejít.

Těšila jsem se na svůj životní den a byla jsem v obrovské psychické pohodě…co více si přát pro začátek.
1.den

Operace trvala 2 hodiny 10 minut čistého času a po dvou hodinách na pooperačním pokoji mě převezly sestry na pokoj. Cítila jsem se velice dobře, usmívala se...bolest veškerá žádná...a večer jsem se pustila sama na výlet...tedy šla jsem na WC dlouhou chodbou. To jsem trošku přecenila své síly a na WC se mi zatočila hlava, takže jsem zavolala sestřičku a ta mě odvezla na pokoj zpět.

(Ponaučení - pár hodin po operaci není radno se moc samostatně pohybovat.)2. den

Konečně jsem začala věřit tomu že se operace povedla, že už jsem přišla o mužské genitálie a mám svou vytouženou neovagínu. Cítila jsem se ještě lépe než v den operace, byla jsem se sama osprchovat a byla jsem schopna se o sebe v těch základních věcech postarat. Co bylo do jisté míry obtěžující, tak to byl sáček od močového katetru a také 3 dreny (lahvičky) které jsem musela všude sebou "tahat".

Hadičky od drénů a také fantom…to všechno bylo přišito ke kůži v tříslech a na prdelce a tady je třeba říci, že asi od třetího či čtvrtého dne to začalo být nepříjemné a musela jsem hledat polohu, aby to neštípalo. Také při chůzi či při stolici to nebyla příjemná záležitost, ale muselo se to vydržet.3. den - 7. den

Nálada pořád lepší, sestřičky mi nosily krytí a vše ostatní co jsem potřebovala (někdy jsem si pro vše chodila sama) a já se sama starala o pipinku, o hygienu a tak.

Dreny byly nepříjemné a já už se těšila až mi je vytáhnou.8.den

Druhá operace (jen krátká), kdy se vytáhly dreny, vyměnil fantom a případně provedly malé korekce na pipince. Pak opět 2 hodiny na pooperačním pokoji a pak mě převezly sestry na můj pokoj č.8

Vzhledem k podstatně kratší narkóze než u první operace, jsem byla už v pohodě na pooperačním a měla jsem radost, že už jsem se zbavila drénů…opravdu značná úleva.9.den - 10.den

Nic zajímavého…těšila jsem se na snídani, pak na oběd, pak na večeři…mezitím jsem se koukala na filmy, poslouchala hudbu nebo spala. Cítila jsem se skvěle a těšila se na to, až můj pobyt v nemocnici skončí.11.den

Vytažení fantomu a po 20 minutách mi pak sestra vytáhla močový katetr. Od této chvíle už ze mě nic neviselo, pohyb byl bez jakéhokoli omezení…prostě paráda. Asi za dvě hoďky jsem se vyčůrala poprvé jako žena a vše bylo v pořádku. To čurání je ale zážitek…jde to na všechny světové strany, je třeba se na to připravit.12.den

Propuštění domů. Od sestřiček jsem dostala, několik kousků krytí, trochu dezinfekce, několik prášků proti bolesti a zbytek mesocainu v tubě na dilataci doma.

Domů mě odvezla sanitka…stihla jsem v nemocnici ale ještě i oběd.
A co Lucka?
To byl můj velký andílek, který se o mě staral a dával pozor, abych moc nevyváděla.

S Luckou jsme se hlásily ráno v úterý na chirurgické ambulanci a po nezbytných administrativních úkonech nás daly na dvoulůžkový pokoj č.8, kde jsme již čekaly na operace které nás čekaly další den. Já na tu svou životní operaci, Lucka na tu svou kosmetickou.

Byly jsme na pokoji samy a byla to pohodička.

Od Lucinky jsem dostala pár hodin po operaci krásné dárečky - kytici červených růží a roztomilého andílka, který pak na mě dohlížel po zbytek pobytu v nemocnici.

Já jsem chodila minulý rok za Luckou do nemocnice každý den a byla jsem u toho, když se stala ženou….no a Lucka byla se mnou, když jsem se tou ženou stala já. No není to skvělé?


Byla jsem ve velice dobré psychické pohodě i dny a týdny před operací, ale vzhledem k tomu, že jsem byla na pokoji s Luckou, tak má psychická pohoda těsně před operací byla, jedním slovem, skvělá. No a potom se není co divit, že jsem byla ve výjimečné psychické pohodě i po operaci a mé srdíčko bylo nesmírně šťastné.


A ještě bych se vrátila k tomu mému nechápavému kroucení hlavou. Sue měla pravdu, že jsme každá jiná a já to dobře vím. Někdo může být 3 hodiny v bezvědomí z pohledu na injekční stříkačku ve své blízkosti…někdo zase se sekerou v zádech dojde pěšky z Plzně do Prahy a tam si dá v nejbližší restauraci pivo a smažený řízek. Dobře, to jsou extrémy, ale my se pohybujeme někde v pásmu průměru a tam by ty odlišnosti neměly být tak velké. Nebo že by to bylo tím, že my starší jsme odolnější a více vydržíme?

Já si myslím, že hodně, ale opravdu hodně záleží na psychice…na tom jak moc tu operaci chceme a jak moc se na ni těšíme.

Pro mě a pro Lucku to byla víceméně procházka růžovou zahradou…snad bude i pro vás další. Jen proboha nechoďte do nemocnice v depresích a s určitou nejistotou v srdíčku a v hlavě, zdali tu operaci opravdu chcete.Co jsem dostávala

Prevence tromboembolie - Zibor 3500IU - po celý pobyt

Dipidolor (opiát) - večer po operaci

Novalgin injekce - druhý den po operaci

Novalgin tablety - třetí až osmý den po operaci

Zinnat 500mg - antibiotika - po celý pobyt

Těším se až vyrazím do kavárničky na svou první vídeňskou kávičku po operaci - jako opravdová žena.Tak to by tak mohlo být zhruba vše. Pokud má někdo nějaké otázečky (rozumné), ráda na ně odpovím.

Srovnání Motola a Ostravy ještě zveřejním....čekám na podklady od ZuzkyNiki

Niki už je žena - 7

6. března 2018 v 14:04 Články o životě a jak to vidím já
Usmívající se Úžasný Usmívající se

Táááák a už jsem se dnes probudila podruhé doma ve své postýlce. Do oken mi včera svítilo sluníčko a já byla moc a moc spokojená a měla skvělou náladu. Myslím, že je zbytečné psát proč...

V neděli mě pustili, ale ještě jsem dostala kromě snídaně i oběd...rizoto s broskvovým kompotem. Co se jídla týče, tak já jsem ho měla naprosto vynikající, ale jen proto, že jsem měla speciální jídelníček, který jsme sestavovaly společně s dietní sestrou. Jídlo pro běžné pacienty už občas tak dobré nebylo a i porce byly menší.

Mám za sebou už pár dilatací (tedy jestli tomu tak vůbec mohu říkat), dnes jsem si dopřála delší sprchu a pořádně si vymydlila tělíčko. Pokud jsem unavenější, tak šupajdím do postýlky...hlavička sice nazanačuje, že je vše v pohodě a mohu být fyzicky aktivní, tělíčko však je rozumné a dá nám vědět, že potřebuje odpočinek a regeneraci. Také to nejsou ani 2 týdny po operaci, tak co bych chtěla.
Čurání je bez problému, ale musím si na to pomalu zvykat...také na to, že to nejde tam kam bych chtěla, ale že to třeba teče i po noze někam na prdelku...to chce svůj čas a vychytat to.

Blejskla jsem si na památku pokoj č.8 na kterém jsem strávila 12 dní.


Tak toto je poslední krátký článeček, do pátku napíšu ten o SRS a pak ten, kde se rozloučím.

Niki

Niki už je žena - 6

3. března 2018 v 11:02 Články o životě a jak to vidím já
Usmívající se Mrkající Usmívající se

Jestli takhle budu pokračovat, tak to mi pak toho moc nezbude na hlavní článek.
No...snad to nebude tak hrozné, těch informací mám ještě v zásobě dost a přibývají další zážitky.

Před chvílí jsem měla skoro hodinový rozhovor se Zuzkou a dostala jsem svolení napsat, že byla na konverzi v Motole den po mně, tedy 22.února a už je doma, kde je obletována svým přítelem. Z motolské nemocnice má dost zážitků, dobrých i špatných...a já bych je pak zveřejnila v samostatném článku, kde by bylo i určité srovnání toho, co se děje a jak to "dělají" v Motole a jak v Ostravě. A rozdíly jsou opravdu značné.

Před hodinou mi vyndali fantom a močový katetr...zajímavý zážitek...pokud do odpoledne bude vše fungovat jak má, pak bych hodnotila můj pobyt v nemocnici jako naprosto pohodovou záležitost, kdy jsem si vše užívala a skoro nevěřila tomu, jak vše probíhá bezproblémově a bezbolestně. Když si vzpomenu na jistá videa na YouTube a jistý článek uveřejnéný minulý rok na jednom trans blogu, tak nechapavě kroutím hlavou. Buď tam vidím sténající osobu ploužíčí se chodbou jisté nemocnice, která naříká jak to bolí nebo smutnou tvář další holky, která se i pár dní po operaci necítí moc dobře...případně se dočítám, že i druhý či třetí den po operaci někdo není schopen si dojít sám na WC a nemůže si ani vzít něco z tašky ležící opodál.
A holky co jsou v depresích měsíc po konverzi - to je samostatná kapitola.
Nevím, jsem z toho dost zmatená...nechám to na hlavní článek.

V pondělí šupajdím domů, bude se mi ale stýskat po skvělém jídle a sestřičkách, které se o mě staraly....doma je ale doma.

Niki

Niki už je žena - 5

2. března 2018 v 17:57 Články o životě a jak to vidím já
Usmívající se Úžasný Usmívající se

Tak už zažívám ty zvláštní stavy o kterých mi vykládala Lucka. Ono když to od někoho jen slyšíte, je úplně něco jiného, než když to zažijete na vlastní kůži. A já to už několikrát zažila...takový ten pocit, že ještě dole něco máte a musíte se poškrabkat...jenže ouha...ono není kde. No, opravdu zvláštní pocit.

Nevím, jak to měly ostatní holky, ale mně nějakou dobu trvalo, než jsem opravdu uvěřila tomu, že už tam dole nemám mužské nádobíčko, ale "něco", co po zahojení bude funkční pipinka. Jak mě přivezli z operačního sálu na pooperační pokoj, tak jsem byla ještě pod vlivem anestetik a několikrát jsem se ptala sester, jestli se operace povedla a jestli už to tam nemám. Na pooperačním jsem ležela 2 hodiny a pak mě převezli na pokoj k Lucce, která také ze mě musela mít psinu, protože jsem stále z toho všeho byla ňějak mimo a jen pomalu mi docházelo, že se opravdu splnil můj životní sen. Tohle opravdu není něco, co se dá vstřebat za 5 minut. Jsou to jedinečné a neopakovatelné chvíle, na které mnoho z nás čekalo hodně dlouho a mnoho z nás ještě čeká.

A co je zvláštní - já ještě nevím, jak se budu jmenovat. Křestní Nikola si nechám, na to jsem si zvykla já i okolí, ale neutrální příjmení nechci...chci něco z "ová"...já vím proč to chci i když někteří co mě znají, se tomu diví a říkají, že to původni je hezké.


Niki

Niki

Niki už je žena - 4

2. března 2018 v 7:24 Články o životě a jak to vidím já
Usmívající se Úžasný Usmívající se

Zase bych napsala pár postřehů a zajímavostí
Hodně toho napsala již Lucka, takže někde se mohu opakovat, případně něco doplním.

Mám pocit, že jsem často slýchávala, že ticho léčí. No ale ticha a nějakého klidu si tady opravdu neužiju...pořád se něco děje, něco rachotí, něco padá...nějaké vozíky nebo postele jezdí sem a tam...a na pokoj vleze za den asi 30 lidí, neli více.

WC - to je kapitola sama o sobě. Na 9 pokojů jsou 3 záchody a jedna sprcha...to vše až na konci delší chodby.

Trans pacientky jsou tady taková samostatná kapitola. Staráme se o sebe do určité míry samy...sestry nám jen přinesou co potřebujeme a my se samy převlékáme, dáváme si krytí na pipinku, apod.

To, že na pokoji leží trans pacientka, ví snad všichni, včetně vrátného...nedělejme si tedy iluze, že to bude vědět jen chirurg.

Když jsem v běžném životě nalíčená, upravená, hezky oblečená, s rudě nalakovanými nehtíky...tak to není tak špatné a já jsem sama se sebou celkem spokojena. Ovšem když jsem čekala na operaci, tak jsem byla nenalíčená, bez náušnic, bez nalakovaných nehtů, prostovlasá...no a když jsem se pak převlíkala do "andělíčka", tak by ve mně cis ženu viděl snad jen Stevie Wonder. Jsem se divila, že mě nikdo neoslovil v mužském rodě.

Dnes ráno jse se byla osprchovat a jak jsem se vracela na pokoj, tak jsem zachytila hadičkou od močového katetru o rám postele. Ufff...hódně nepříjemné...už se nemohu dočkat, až mi to zítra nebo pozítří vytáhnou.

Jo, a podařilo se mi vymámit "Operační protokol", tak snad bych ho mohla v tom hlavním článku otisknout.

Niki

Niki už je žena - 3

1. března 2018 v 16:20 Články o životě a jak to vidím já
Usmívající se Úžasný Usmívající se

Tak a už nejsem na pokoji sama.
Dali mi sem Dášu, asi 30 letou holčinu, která jde zítra na operaci žaludku. Takže když už jsem po SRS, jsem brána oficiálně jako žena, i když mám ještě mužský OP a mužské rodné číslo. Tak fajn. To by šlo.

Jinak ležím a chvílemi se koušu nudou. Filmy na tabletu jsem viděla už 100x, sudoku a šachy také časem omrzí, Dáša pořád pospává...tak mi nezbývá nic jiného než ležet s poslouchat hudbu. No a jsem zvědava, kolik tady přiberu, protože pořád něco baštím....už aby tady byla večeře, to je alespoň nějaké rozptýlení.

Včera pozdě večer tady za mnou byl můj "stvořitel" MUDr.Vřeský...já už sice spala, ale byla jsem ráda že za mnou přišel a probrali jsme spolu néjaké záležitosti ohledně operace i ohledně ošetřování pipinky a následných dilatací. To, že se o své pacienty takhle stará, se mi moc líbí.

No nic, za chviku bude večeře, tak už se jdu psychicky připravovat.

Niki